Portret Pana Młodego

Portret Pana Młodego

Jakiś czas temu pisałem o portrecie pani młodej. Portrety kobiet mogą być bardzo różne, wiele zależy od samej portretowanej, jej stylizacji, miejsca, w którym robimy zdjęcia. Jednak jak ugryźć portret pana młodego? Takie zdjęcie może wydawać się dużo trudniejsze w realizacji.
Nawet, jeśli portret pana młodego wydaje się trudniejszy, to nie możemy go pominąć. Nie ma przecież sesji ślubnej bez, przynajmniej kilku, portretowych ujęć każdego z małżonków. Często jednak jest tak, że pan młody bierze udział w sesji tylko i wyłącznie ze względu na miłość do swej wybranki i sam nigdy nie stanąłby przed obiektywem. W pełni rozumiem takie podejście, choć dobry fotograf ślubny potrafi stworzyć atmosferę, w której przyjemnie pracuje się każdej stronie. Serio. Poniżej pokażę Wam kilka portretowych kadrów, które sprawdzają się w każdej sytuacji.
Pierwszy to klasyk. Must have w materiale z sesji. Odważne spojrzenie prosto w obiektyw, ręce w kieszeni, wyprostowana sylwetka i mamy świetny, prosty portret. Prawda, że niczego więcej tu nie potrzeba?

Przy portrecie pani młodej pisałem o roli męża w rozweselaniu pozującej żony. W przypadku portretu pana młodego świetnie sprawdza się obecność w kadrze drugiej połówki. Na tym zdjęciu przytulona pani młoda sprawia, że zdjęcie jest pełne emocji i nabiera romantycznego charakteru. Często stosuję tego typu ujęcia, na którym pan młody patrzy prosto w obiektyw, a przy nim stoi pani młoda.
Gdy mamy już niezbędne ujęcia, warto pomyśleć nad czymś co przełamie standard. Lubię bawić się wtedy światłem, czego przykładem jest trzecie zdjęcie. Sesja ślubna to temat, który dla fotografa ślubnego trzymającego się jedynie kilku utartych póz szybko staje się mozolną i monotonną pracą. Dlatego, by nigdy nie dopadła mnie rutyna zawsze staram się wykorzystać energię i atmosferę miejsca do stworzenia kilku nieszablonowych ujęć.
Tym razem uniknąłem standardowego tematu „fotografia ślubna – Śląsk – Katowice”. Nie było konkretnej sesji, ale za to przybliżyłem Wam trochę jeden z elementów każdego ślubnego pleneru.