Jakie obiektywy do Fuji

Zmieniając system zacząłem zastanawiać się jakie obiektywy do Fuji będą najlepsze. Temat ogniskowych był mi dobrze znany, więc wiedziałem w jakim kierunku szukać, ale pozostała decyzja wyboru konkretnego modelu.

W Canonie używałem zawsze obiektywów 35 mm – 50 mm – 85 mm i 135 mm. Muszę tu jednak zaznaczyć, że to 135 mm było używane dosyć rzadko, więc wiedziałem iż ta ogniskowa nie będzie niezbędna. To na czym się skupiałem to trzy pierwsze ogniskowe.

Różnica między moimi Fujikami, a Canonem była w rozmiarze matrycy. Kiedyś pracowałem na „pełnej klatce”, a obecnie korzystam z sytemu APS-C gdzie troszkę inaczej przelicza się ogniskową, ale nie będę się tu szczegółowo o tym rozpisywał. 
Musiałem znaleźć odpowiednie obiektywy w zakresie:
23 mm do 56 mm i mój wybór padł na:

Fujinon 23 mm f/1.4 – flagowy model, po przeliczeniu ogniskowa w okolicach 35 mm. Jasność 1.4 w zupełności wystarczająca. Świetny obiektyw do reportażu ślubnego!

Fujinon 35 mm f/1.4 – standardowa „pięćdziesiątka”, raczej leży w torbie i jest opcją rezerwową, często biorę go na rodzinne wycieczki – tworzy świetny duet z XE3.

Mitakon 35 mm f/0.95 – znów po przeliczeniu 50 mm – ultrajasny w pełni manualny obiektyw. Bardzo go lubię i sporo korzystam w trakcie reportażu i sesji. Sprawdza się w każdym momencie (no może poza dynamicznymi tańcami).

Fujinon 56 mm f/1.2 – czyli odpowiednik obiektywu 85 mm – znakomite szkło, idealne w trakcie ceremonii w kościele i podczas sesji ślubnej, jedno z najlepszy, które miałem w całej swojej fotograficznej przygodzie.

Sprzęt w fotografii ślubnej jest ważny, ale nie najważniejszy. Lubię mieć w torbie to czego faktycznie potrzebuję. Nie chcę kombinować i przesadzać. To co jest najlepsze można pokazać za pomocą światła, kadru, emocji, a nie ciągłą zmianą obiektywów i wszelkich innych dodatkowych fajerwerków. Jak widzicie moja „szklarnia” skupia się na obiektywach od Fuji i jednym rodzynku w postaci Mitakona.

Fotografia ślubna Fuji? Sprawdźcie