Jak wybrać fotografa ślubnego? – poradnik na rok 2021 / 2022

Pewnie wielu z Was zadaje sobie to pytanie. Na co zwrócić uwagę? O co pytać? Postaram się poruszyć temat: „Jak wybrać fotografa ślubnego” i umieścić w tym wpisie kilka najważniejszych informacji. Wiem, że to nie jest najłatwiejsze zadanie, a przecież to ważne, by trafić na odpowiednią osobę.

Czy zwracać uwagę tylko na zdjęcia?

Zdecydowanie nie! By wyszły fajne fotografie musicie z daną osobą też się dobrze dogadywać. To ważny element całej współpracy.

Czy fotograf ślubny zrobi zdjęcia takie jak mu zlecimy?

Raczej nie. Fotografowie mają swój styl i sposób fotografowania. Najlepiej zapoznać się z portfolio wybranej osoby i zdecydować czy wszystko nam pasuje.

Czy warto zapoznać się z całym reportażem z jednego ślubu?

Zdecydowanie tak! Koniecznie zobaczcie wybrany materiał z jednego wydarzenia. To da Wam lepszy ogląd co otrzymacie z Waszego dnia ślubu.

Jak wybrać fotografa na wesele?
Zwróćcie uwagę na jego STYL

No, właśnie to jest chyba najważniejsza kwestia. Styl fotografii danej osoby. Sposób w jaki widzi, jak kadruje, jakie momenty „łapie” na zdjęciach. Musicie odnaleźć w zdjęciach wybranego fotografa to „coś”. Coś co dla Was go wyróżnia. Wybór fotografa na wesele to ważny temat więc podejdźcie do niego poważnie.

Dla każdego może być to inna rzecz, ale koniecznie musi Was urzec konkretny element jego pracy. W moim przypadku pary najczęściej decydują się na mnie ze względu na naturalność moich zdjęć, zdolność do uchwycenia w ciekawy sposób prostych momentów. Uwielbiam fotografować bez ustawiania i pozowania, więc zawsze cieszę się jak ktoś z zewnątrz to zauważa.

Mój styl najlepiej zobaczycie oglądając moje przykładowe reportaże ślubne – wystarczy, że klikniecie w link obok.

O tym jak wybrać fotografa na wesele dowiedzieliście się wyżej. Teraz coś ode mnie!

Jakbym dziś wybierał fotografa na wesele to miałbym niezły mętlik w głowie. Fotografów jest bardzo dużo, ale na szczęście o różnym stylu. I to właśnie styl o którym wspomniałem wcześniej jest kluczowy. Od tego właśnie zacząłbym wybór fotografa na wesele. Ja w swoich zdjęciach skupiam się na reportażowym stylu. Lubię pokazywać Wasz dzień w niecodziennych kadrach i tego się trzymam od lat. Zatem jak wybrać fotografa na wesele? Styl, styl i jeszcze raz styl. On musi Wam odpowiadać!

Jak wybrać fotografa na ślub?
Przeanalizujcie PORTFOLIO

Sprawdźcie dokładnie portfolio wybranego fotografa. Nie tylko galerię na stronie składającą się z wybranych najlepszych 30 kadrów. Prześledźcie wstecz social media (Facebook, Instagram). Wybór fotografa na ślub to długi i niełatwy proces więc przyłóżcie się do niego!

Zobaczcie też przede wszystkim materiał z wybranego ślubu. Da Wam to szerszy obraz na to, jak wyglądać będą zdjęcia wykonane dla Was. Jeżeli całość zdjęć jest spójna, to chyba dobrze trafiliście. Ten punkt to takie rozwinięcie punktu pierwszego. Po dobrym prześledzeniu portfolio dowiecie się czy styl to faktycznie jakość prezentowana od lat czy może kilka przypadkowych kadrów.

Jeśli jesteście ciekawi jakiegoś mojego pełnego reportażu lub sesji ślubnej to dajcie znać. Prześlę Wam przykładowy materiał

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jak wybrać fotografa na ślub? Chcecie dowiedzieć się więcej?

Powyżej zostawiłem Wam formularz. W nim możecie zapytać o wszystkie aspekty mojej pracy jako fotografa ślubnego. Chętnie Wam doradzę i opowiem o tym na co zwracam uwagę podczas wyboru fotografa na ślub. Zatem jak wybrać fotografa na ślub? Przede wszystkim dobrze zapoznać się z portfolio o czym wspomniałem wcześniej, a po drugie nawiązać szczerą i dobrą relację! Czegoś nie wiecie? Pytajcie!

jak wybrac fotografa slubnego 3

Jak wybrać fotografa ślubnego?
Dobra KOMUNIKACJA to podstawa

Jeśli już przebrnęliśmy przez temat zdjęć (najważniejszy) to idziemy dalej. Pamiętajcie, że z fotografem będzie współpracować przez cały dzień ślubu, pewnie jedną lub nawet dwie sesje. Musicie komunikować się w trakcie spisywania umowy i przy odbiorze zdjęć. Ważne by się Wam dobrze współpracowało. Idealnie jest gdy nadajcie na podobnych falach i rozumiecie się bez żadnych problemów. Warto w pierwszym mailu zwrócić uwagę na styl w jakim dana osoba Wam odpowiada, czy całość Wam wstępnie pasuje. 

Najważniejsza weryfikacja jednak następuje na spotkaniu. Ja staram się być w rozmowie maksymalnie konkretny i szczery, dokładnie opowiadam jak pracuję, bo wiem, że to da wymierny efekt w późniejszej współpracy. Nie ma niedomówień, wszystko jest jasne i klarowne. Wybór fotografa ślubnego to zadanie, złożone z kilku etapów. Współpraca będzie udana jeśli rzetelnie podejdziecie do każdego z nich.

Chcecie dowiedzieć się o mnie więcej? Sprawdzić moje zainteresowania. Kliknijcie w link obok! 

To jak wybrać fotografa ślubnego wydaje się proste, ale wcale takie być nie musi!

Czasem pary same sobie utrudniają wybór fotografa ślubnego. Czemu? Przede wszystkim za bardzo skupiają się na pojedynczych zdjęciach, które im się podobają, a takie znajdą u wielu fotografów. Podstawą jest sprawdzenie kilku pełnych materiałów, które dany fotograf zrealizował. Wydawać by się mogło, że to zajmie dużo czasu, ale prawda jest taka, że w ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu!
Zatem moja odpowiedź na pytanie – jak wybrać fotografa ślubnego jest taka: szukajcie cierpliwe i dokładnie, a to odwdzięczy się odpowiadającymi Wam fotografiami.

Jak wybrać fotografa na wesele?
Konieczna jest czytelna UMOWA

Prosta i nieskomplikowana umowa to podstawa. Powinna być dla Was jasna i zrozumiała. Powinna zawierać konkretne daty i kwoty. Najlepiej jakby chroniła obie strony na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

W tym punkcie: „jak wybrać fotografa na wesele” skupiam się na umowie. Ja stosuję prostą zasadę. Albo czytam i omawiam umowę na spotkaniu, albo wysyłam na maila po spotkaniu umowę do wglądu, by para mogła się z nią na spokojnie zapoznać. Ważne jest byście to zrobili bez pośpiechu.

Umowa powinna zawierać konkrety czyli ilość zdjęć i czas pracy. O tym dowiedzie się tutaj: INFO

Jak wybrać fotografa na ślub?
OSTATECZNA DECYZJA tylko na SPOKOJNIE

Osobiście po spotkaniu z parą zawsze daję tydzień czasu na zastanowienie. Uważam, że gdy na spokojnie w domu omówicie czy dany fotograf Wam odpowiada to dla każdego będzie lepiej. Wy będziecie w 100% pewni, podejmiecie decyzję bez presji czasu. Jak wybrać fotografa na ślub? Przede wszystkim na spokojnie.

Jeśli zrobicie to bez pośpiechu to ja też wiem, że Wasz wybór jest świadomy, podjęty bez żadnego nacisku. To jest idealny układ, gdy para wybiera dokładnie tego fotografa, którego sobie wymarzyła, a fotograf trafia na świadomą parę. To niezwykle ważne podczas współpracy, by mieć do siebie pełne zaufanie.

W celu upewnienia się co do stylu zdjęć, stylu pisania i wielu innych czynników warto zerknąć na blog fotografa. Innym czynnikiem jaki może determinować wybór fotografa jest data waszego ślubu. Wesele w piątek zwiększa szansę na znalezienie odpowiedniej osoby do fotografowania Waszego najważniejszego dnia!

Fotograf ślubny na co zwracać uwagę?

Kilka punktów na co zwracać uwagę podczas wyboru fotografa ślubnego (podsumowanie):

  • zwróćcie uwagę na STYL
  • przeanalizujcie dokładnie PORTFOLIO
  • sprawdźcie jak się dogadujecie czyli DOBRA KOMUNIKACJA to podstawa
  • UMOWA koniecznie musi być jasna i czytelna
  • OSTATECZNA DECYZJA powinna być podjęta NA SPOKOJNIE

Fotograf ślubny na co zwracać uwagę? Na to co oznaczyłem powyżej. To podstawowe punkty, które powinny się zgadzać byście chcieli w wybranym fotografem ślubnym nawiązać współpracę. Ważne by też fotograf znał podstawowe zasady fotografowania w trakcie reportażu takie jak decydujący moment! Chcecie zobaczyć moje najciekawsze momenty? Sprawdźcie wpis: moje najlepsze fotografie ślubne w 2020 roku.

Jak wybrać fotografa ślubnego?
PODSUMOWANIE

Uznałem, że te 5 punktów to najważniejsze rzeczy, którymi powinniście się kierować przy wyborze fotografa ślubnego. Powinniście to zrobić zdecydowanie na spokojnie, bez pośpiechu. Zobaczyć kilku fotografów. Porównać, co podoba Wam się u jednego, a co nie. Taki wybór pozwoli Wam podjąć świadomą decyzję nawet jak nie wiecie na początku jakiego stylu oczekujecie. Pomocą może się okazać niezawodny Google, który pokaże Wam kilka propozycji lub portale weselne.

Myślę, że po przejrzeniu portfolio 10 fotografów będziecie w stanie ocenić kogo szukacie i czego oczekujecie. Uwierzcie mi – każdy fotograf ma swój określony sposób patrzenia i określony styl. 

W tym wpisie zamieściłem trochę zdjęć z jednego wesela, które dosyć dobrze charakteryzują mnie jako fotografa ślubnego. Utożsamiam się z tymi fotografiami i uważam, że obrazują one idealnie mój styl. Nie zapomnijcie też o pozafotograficznej stronie Waszej współpracy, którą opisałem w punktach od trzeciego do piątego.

Może to ja powinienem zostać fotografem na Twoim weselu?

Jestem fotografem specjalizującym się w naturalnych reportażach ślubnych. Cieszę się, że trafiliście na mój poradnik. Zachęcam do zapoznania się z moim alternatywnym, reporterskim stylem fotografii ślubnej.

Zaciekawił Was ten poradnik? Zobaczcie też te:

Dla mnie zdjęcia ślubne to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. Jeśli szukacie kogoś kto z przygotowuje zdjęcia z charakterem to dajcie znać!

Fotograf ślubny Dawid Zieliński

Dodaj komentarz