Reportaż ślubny to nie jest prosta sprawa. Jeśli chcemy podejść do tematu rzetelnie, pokazać prawdziwe, naturalne sytuacje, to nie wystarczą nam dobre umiejętności fotograficzne. Moim zdaniem, by uchwycić ważne momenty w dniu ślubu trzeba być zaangażowanym i czujnym. Przecież nigdy nie wiadomo kiedy wydarzy się coś ważnego, coś czego nie będzie można już powtórzyć. Dlatego najważniejsze jest być blisko, uczestniczyć w wydarzeniach, towarzyszyć parze młodej i gościom, a dopiero później możemy wykazać się fotograficznym kunsztem.

Ważne momenty w dniu ślubu

Wsród ważnych momentów można wyróżnić dwa typy. Pierwszym z nich są zdjęcia z kategorii MUST HAVE. Bez tego reportaż byłby niepełny. Nieuchwycenie takiego momentu może zostać zauważone, a uchwycenie go w pięknym kadrze jest właściwie fotograficznym obowiązkiem. Przykładem takiego zdjęcia może być czułe spojrzenie pary w trakcie przysięgi czy pełna emocji twarz ojca prowadzącego córkę. Takich momentów można się spodziewać, a wraz z doświadczeniem łatwiej przychodzi przewidzenie pewnych wydarzeń i zachowań. Jeśli nie odważyłbym się podejść odpowiednio blisko, jeśli zwróciłbym na siebie uwagę fotografowanych osób nie pomogłaby mi nawet edycja zdjęć ślubnych. Te zdjęcia po prostu by się nie udały.

Detale w fotografii ślubnej

Drugą kategorią są wydarzenia zaskakujące. Takie, których nikt nie ujął w wedding plannerze. Jeśli umiejętnie szukasz takich momentów, nie ma szans na nudę w trakcie wielogodzinnej pracy na weselu. Nigdy nie wiesz kiedy suknia panny młodej ułoży się w zjawiskowy sposób, gdy spod długiej spódnicy wysunie się noga, a wiatr rozwieje welon. Wesołe rozmowy przyjaciół i rodziny to kolejny moment, na który warto czekać. Grupki osób zbierają się w ogródkach, przy stołach. Czasem w przerwie, a czasem w trakcie tańców i zabaw – nigdy nie wiadomo, kiedy jeden z gości rzuci coś, co rozbawi pozostałych. Jednym z moich ulubionych tematów fotograficznych są dzieci. Często widzą weselne wydarzenia w całkiem inny sposób, uczestniczą w nich również na swój sposób, naśladując dorosłych lub bawiąc się tak, jakby byli nieświadomi toczących się wokół nich wydarzeń. Czasem można uchwycić jak dziecko zapatrzyło się na piękne kreacje czy wyszukane figury taneczne, wtedy wystarczy już pomysł kadr i mamy świetne zdjęcie. Czasem warto jednak podążyć za dziećmi w odleglejsze miejsca. To tam kamienie lądują w fontannach, białe koszule brudzą się w trawie, a nowe pantofle lądują w oczkach wodnych.