Dziś pokażę Wam kilka zdjęć reportażowych, które zobrazują jakie cechy reportażu ślubnego są dla mnie najważniejsze. Jeśli obserwujecie mnie na Facebooku lub Instagramie, albo jeśli zaglądacie czasem tu na bloga, to na pewno zauważyliście, że reportaż ślubny, to część mojej pracy, którą lubię najbardziej. Gdy nie mogę wpłynąć na to co się dzieje, gdy muszę błyskawicznie reagować na to, co wokół mnie, wtedy czuję się jak ryba w wodzie.

Cechy reportażu ślubnego

Widzicie tę radość Dominiki i spoglądającego na nią Piotra? Ten moment trwał tylko kilka sekund, ale dzięki temu, że go uchwyciłem Dominika pozostanie dla mnie najweselszą panną młodą z jaką pracowałem. Złapać moment szczęścia młodej pary, to ważny element każdego reportażu.

Istotne jest by być czujnym w każdym momencie. To zdjęcie zrobiłem czekając pod kościołem na przyjazd pary młodej. Mogłem mieć wtedy chwilę przerwy, robić cokolwiek. Dzięki doświadczeniu wiem jednak, że właśnie w takich cichych, pozornie nudnych chwilach można złapać idealny, nieoczywisty kadr, który zainteresuje widza.

Zdjęcia z wesela czy ślubu, to przede wszystkim emocje. Prawda, że zdjęcie na którym wzruszony dziadek przytula Dominikę będzie pamiątką na lata? Takie zdjęcia, na których pokazuję więź łączącą bliskich sobie ludzi, sprawiają, że moja praca jest ważna. 

Ale przecież wesele to nie tylko wzruszenia, to też śmiech, radość i zabawa. Dlatego krążąc między gośćmi szukam wesołych momentów. Przykładem takiego zdjęcia może być kadr z chwili, w której Dominika i Piotr prezentują film przygotowany dla rodziców. Wywołał on mnóstwo pozytywnych emocji, które pokazałem w dynamiczny sposób. 

Ważne jest też to, w jaki sposób zaprezentuję potem zdjęcia. Nawet najciekawsze kadry nieumiejętnie złożone będą tworzyć dłużący się, nudny pokaz slajdów. By opowiedzieć dobrą historię potrzeba wprawy, trzeba czymś zainteresować odbiorcę, zaskoczyć go. Fajną opcją na budowanie ciekawej narracji może być interesująca kolejność następowania po sobie fotografii. 

Gdy robię zdjęcia z wesela nie unikam eksperymentów. W trakcie tańców mam możliwość szukania ciekawych ujęć, momentów, miejsc, odbić, świateł i emocji. Wszystkie cechy reportażu ślubnego są ważne, ale przede wszystkim fotografie powinny mieć charakter. Fotograf powinien mieć jakąś wizję, odwagę, by pokazywać wydarzenia przez pryzmat swoich umiejętności i swojej wrażliwości.