Śląskie wesele

Śląskie wesele

Tym razem mam dla Was wesele w śląskim klimacie. Martyna i Karol to kapitalna para, pełna dystansu i mega poczucia humoru. Śląskie wesela mają swój charakter i tak było też w tym przypadku!

Usain Bolt przebiegł 100 m w 9,58 sekundy…

.
.
.
⬇️ Ty w tym czasie zapytania nie wyślesz, ale zajmie Ci to tylko 6 razy tyle czasu co jego bieg ⬇️


Charakterystyka wesela na Śląsku

Dla mnie śląskie wesela to zawsze dużo ciepła, mega rodzinna atmosfera i dużo śląskiego języka. Oj tak. Ja sam po Śląsku nie mówię, ale nasłuchałem się tego dużo więc coś niecoś znam. Tak też było u Martyny i Karola. Goście używali słów charakterystycznych dla tego regionu – śląskie wesele to zawsze kilka nowych słówek do mojego słownika!

Czym się charakteryzuje dobre śląskie wesele? – moja opinia

Śląskie wesela to przede wszystkim duża dawka energii i intensywności. Zaczynąją się dosyć wcześnie i goście już są mocno rozkręceni w okolicach godziny 20:00. To daje bardzo dużo czasu na rejestrowanie ciekawych wydarzeń na sali i dookoła niej! Bywałem na weselach w różnych rejonach Polski, ale zawsze z uśmiechem i radością wracam na Śląsk by tu fotografować śluby i wesela. Mają one swój niepotwarzalny klimat, którego nie da się podrobić! Zdarzyło mi się być na weselu gdzie podano nawet tradycyjną śląską zupę jaką jest wodzionka!

Śląskie wesele Martyny i Karola

Tak grubej imprezy dawno nie widziałem. Oj działo się tam. Połączenie szalonej Pary Młodej i totalnie, pozytywnie zakręconego DJ-a dało wybuchowy efekt. To jakie “leciały” piosenki, jak reagowali goście, jakie były zabawy. Świetnie spędziłem tam czas, bo uśmiech z twarzy mi nie schodził! Takie śląskie wesele chcę fotografować częściej!

A co do DJ-a o którym wspomniałem to był to Mateusz Garus, który wylądował na mojej liście – najlepszy DJ Śląsk! Na tej liście znajdziecie polecane przeze mnie grono DJ ze Śląska!

Sesja, reportaż – więcej zdjęć?

.
.
.
⬇️ sprawdź portfolio ⬇️


Przykładowe życzenia ślubne w gwarze śląskiej

Wlyźliście dzisiej na nowo, zwiedowno drōga. Winszujymy Wōm, coby ôna bōła szczynśliwo a dugo. Cobyście trefili na nij samych dobrych ludzi. Fajnie bydzie jak wartko przikludzicie tyż na ta sztreka Wasze bajtle. Radujcie sie i wożcie se kożdy dziyń na tej drōdze, bo to bydzie Wosz nojlepszy czos. I chocioż niy zawdy bydzie leko – bo roz baba za wiela powiy, a chop czasym za mało zrobi – to tak dugo, jak mocie spōlny cyl a idziecie bez ta sztreka jako familijo, tak dugo wszyjsko bydzie dobrze. Chowcie sie a dbejcie ô sia, a Pōnbōczek niych nad Wami czuwo!

Dzisioj je piyrszy dziyń Waszego nowego, spōlnego żywobycio. Winszujymy Wōm, cobyście bez te wszyjskie lata, kere sōm przed Wami, sztyjc mieli szpas a masa uciechy. Niy wadźcie sie za wiela, rajzujcie po świecie, narōbcie bajtli, a Pōnbōczek niych Wōm błogosławi.

Więcej na temat Śląska znajdziecie na ciekawym blogu Belekaj – link obok to wpisu na temat życzeń w gwarze Śląskiej. Same życzenia zapożyczyłem właśnie z tego wpisu!

Wesele na Śląsku – moja opinia

Uważam, że każdy fotograf w pewnym momencie dobrze jakby trafił na typowe śląskie wesele. Tak samo jak uważam, że każdy fotograf powinien generalnie spróbować wyjść ze strefy komfortu i sfotografować wesele w innym rejonie Polski – z innymi tradycjami. To poszerza horyzonty i daje nowe możliwości. A jak trafi na takie śląskie wesele jak to Martyny i Karola to w tego typu imprezach się zakocha!

Tak informacyjnie – jestem ze Śląska więc tego typu wesela nie są mi obce, ale bywam też w innych regionach więc zostawiam Wam tu góralskie wesele Natalii i Marcina!

Rekord podciągnięć w jedną minutę to 67 powtórzeń…

.
.
.
⬇️ Ty w tym czasie zdążysz wysłać zapytanie ⬇️


Śląskie wesele – podsumowanie

Krótkie podsumowanie! Klimat, zabawa, poczucie humoru i dystans do siebie. To wszystko tu się wydarzyło! Do takich materiałów siadam z ogromną przyjemnością!

PONIŻEJ ARCHIWALNY WPIS Z INNYM ŚLĄSKIM WESELEM!

Do tych zdjęć w zasadzie niewiele powinienem napisać. Znakomita para: Marta i Michał.


Niesamowite wesele Śląsk pokazujące w samych superlatywach i wzruszająca ceremonia.
Wszystko, jak zawsze, zaczęło się od przygotowań i gdy zobaczyłem basen z różowym flamingiem, to wiedziałem, że zdjęcie otwarcia mam już gotowe. Pokazuje ono dokładnie to, co działo się potem. Pełen luz, ogromny upał i pozytywne nastawienie.


Takie gorące dni jak ten, nie zdarzają się zbyt często. Po pierwsze z powodu temperatury, a po drugie z powodu emocji. Niezbyt często spotyka się tak pozytywne rodziny i świetnych przyjaciół. To wszystko razem było wybuchowym (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) miksem!

wesele slask 0001

Śląskie wesele – przygotowania do wesela w Perła Krzanowice

W trakcie przygotowań działo się naprawdę dużo. Masa ludzi w domu biegających z jednego pokoju do drugiego, przecieranie potu z czoła i piątka z bratem. Fotografując wciąż się uśmiechałem, bo wiedziałem, że właśnie powstaje świetny materiał.

Jako fotograf ślubny uwielbiam niepozowane momenty, ulotne chwile. Tych było tu bardzo dużo – z jednej strony mogłem być bardzo blisko całej akcji, a z drugiej nikt na mnie nie zwracał uwagi. To właśnie dzięki temu zdjęcia z tych przygotowań wyszły szczerze i prawdziwie.

Wesele na Śląsku powinno mieć regionalne akcenty i tu co jakiś czas słyszałem śląską gwarę. Sam mimo, że wychowany na Śląsku w lokalnej gwarze nie mówię, ale coś tam rozumiem. Tu zdecydowanie nie było kameralnie – tu była duża impreza, która miała niesamowitą energię!

Jako fotograf ślubny Śląsk poznałem dosyć dobrze, znam lokalne tradycje i obyczaje. Rybnik jest dosyć charakterystyczny, bo wesela w tych rejonach zaczynają się bardzo wcześnie. Ma to swoje plusy i minusy.

wesele slask 0002
wesele slask 0003
wesele slask 0006

Wesele Śląsk – ślub w Rybniku i wesele w Restauracji Perła Krzanowice

Kościół. Jeden z najmniejszych w jakich fotografowałem. W zasadzie mogłem być tylko w dwóch miejscach, tak było ciasno. Tak naprawdę, to nie jeden z najmniejszych, tylko… naprawdę najmniejszy kościół w jakim byłem, a gości było niemało. Zawsze jako fotograf bałem się takich warunków, ale wydaje mi się, że przekułem to na atut tego miejsca. Było też bardzo ciemno, ale to wszystko nie ma znaczenia, gdy fotografuje się w tak pozytywnych okolicznościach.

Inny materiał z tego kościoła znajdziecie w tym wpisie: Taaka Ryba wesele!

Ksiądz mówiący bardzo spersonalizowane kazanie, odnoszące się do znajomości Marty i Michała, zbudował swoimi słowami niesamowitą atmosferę tego dnia. Było trudno, ale efekt jest bardzo dobry. Widać bliskość, widać ciasnotę, ale widać też wspólne, bliskie relacje całej rodziny.

Fotografia, która świetnie opisuje humory pary młodej to ich wyjście z kościoła, gdy zostali obsypani płatkami kwiatów. Niesamowite uśmiechy nie schodziły im z twarzy.

Śląskie wesele i ślub mają w sobie jakąś magię – pokazują mi mój region od pozytywnej strony. Nie pamiętam z tamtych okolic nieciekawego ślubu! Mam w tych okolicach też kilku znajomych, więc chętnie wracam do tej miejscowości. Ma ono swoją aurę, jakąś taką unikatową moc, która przekłada się na świetne humory gości, ale nie tylko. Ja też czuję się tam bardzo dobrze

wesele slask 0007
wesele slask 0008
wesele slask 0009
wesele slask 0010
wesele slask 0011
wesele slask 0013

Wesele na Śląsku w Perła Krzanowice

Śląskie wesele w Perła Ogród w Krzanowicach trzymało wysoki poziom.
Z ciekawostek, pozwolę sobie opisać pewną sytuację. Na sali jest zamontowany decybelomierz. Gdy hasał przewyższa założony poziom to lampka zapala się na czerwono, a gdy jest ok to lampka jest zielona… pierwszy raz się z czymś takim spotkałem, ale nie będę opisywał dlaczego takie ustrojstwo zostało tam zainstalowane, bo to dłuższa historia. Wydawałoby się, że będzie to bardzo przeszkadzać, ale czy takie urządzenie mogło popsuć humory takiej ekipie? W życiu! Raczej zostało ono wykorzystane jako forma zabawy, pewnego challenge’u i sprawdzania „jak głośni” jesteśmy. Wesele na Śląsku wygrało z tym urządzeniem – zabawa była przednia!


Perła Krzanowice to świetne miejsce na organizację wesela. Ciekawy teren dookoła i nietuzinkowe wnętrze!

wesele slask 0019

Wesele na Śląsku – nie zawsze w imię śląskiej tradycji

Na Śląsku oczywiście nie odbywają się tylko wesela w śląskich klimatach… Jest tu duże grono osób przyjezdnych, które nie trzymają się tradycji. Wiele osób organizuje standardowe wesele, które można spotkać w innych rejonach Polski. Jadąc na wesele na Śląsku nigdy nie wiem czego do końca się spodziewać. Czy DJ będzie godoł czy mówił… To zawsze powoduje, że dzień ślubu jest jakiś ciekawszy!

wesele slask 0022
wesele slask 0023
wesele slask 0026

Śląskie wierszyki weselne i życzenia ślubne w gwarze śląskiej

Kilku momentów z tego wesela długo nie zapomnę. Świetna piosenka przygotowana przez znajomych, to była istna perełka. Śląskie wierszyki weselne, a w zasadzie śpiewane wierszyki to majstersztyk. Coś wyjątkowego dla pary młodej. Poziom wzruszenia i emocji na pewno zapaliłby na czerwono lampkę decybelomierza, gdyby nie mierzył on poziomu hałasu, a ilość pozytywnej energii na sali. Emocje, które jawiły się na twarzach nie tylko Pary Młodej, ale też innych gości były nie do podrobienia. Widać było, że piosenka stworzona jest od serca!

Podczas składanych życzeń udało mi się trochę podsłuchać i większość to były życzenia ślubne w gwarze śląskiej. Było przy nich bardzo dużo osobistych rad i uwag. Miło się pracuje, gdy widzi się taką bliskość w całej rodzinie. 

Za muzykę na śląskim weselu odpowiadał Kamil Spodniewski – Skip Art, który jest na mojej liście 10 najlepszych DJ na wesele. Świetnie poprowadzona impreza z pełną klasą. Polecam tego DJa. Widać było, że złapał fajny kontakt z ekipą Marty i Michała, była moc. Wesele Śląsk – Perła Ogród Krzanowice to było niezwykłe wydarzenie. Jak już wspomniałem na początku – było gorąco, ale jak widzicie nie tylko w związku z temperatura powietrza, ale też ilością emocji.

Takie wesela na Śląsku dla fotografa ślubnego to czysta przyjemność. Mimo upału, małego i ciemnego kościoła był to jeden z najfajniejszych ślubów jakie fotografowałem. 

Nawiążę jeszcze do tego jakie panują zwyczaje weselne na śląsku. Z takich podstawowych to tradycyjne “czaskanie“, które odbywa się dzień przed ślubem. Chodzi o tłuczenie sporej ilości porcelanowych naczyń, przed domem Panny Młodej. Młodzi zaś muszą wszystko posprzątać własnymi siłami.
Z innych często spotykanych tradycji weselnych na Śląsku to na pewno wykupiny. Świadkowa lub świadek ma za zadanie licytować się z Panem Młodym zanim ten zobaczy swoją wybrankę. Po odpowiedniej zapłacie może on zobaczyć swoją przyszłą żonę.
Śląskie tradycje weselne to również jedzenie: obowiązkowo rolada na obiad! Z innych tematów bywa również, że na śląskim weselu pojawia się wujek z akordeonem i wspólnie śpiewane są śląskie hity!
W tym wypadku dzięki świetnemu ułożeniu stołów w Perła Krzanowice udało się podczas przeróżnych zabaw złapać masę ciekawych kadrów. Restauracja Perła Krzanowice ma świetne opinie i jest to zdecydowanie miejsce godne polecenia.

wesele slask 0031
wesele slask 0034

Wesele Śląsk – podsumowanie imprezy w Restauracji Perła Krzanowice

Jeśli spodobała Ci się ta realizacja wesela na Śląsku w świetnym miejscu jakim jest Perła Krzanowice to zachęcam do sprawdzenia ich strony i oferty.

Dodaj komentarz