Wesele w piątek, ślub w piątek i najlepsze miesiące na ślub

Wesele w piątek, ślub w piątek, najlepsze miesiące na ślub

Jaki termin na wesele jest najlepszy? Czy ślub w piątek ma sens? Zastanawiacie się nad przeróżnymi kwestiami dotyczącymi wyboru daty Waszego ślubu? Ten wpis jest dla Was! 

Jako fotograf ślubny z Sosnowca – poznałem już wiele opinii na temat ślubów i wesel w przeróżnych terminach. Dziś postaram się dla Was spisać swoje doświadczenia i przedstawić Wam swoje zdanie w temacie najlepszych miesięcy na ślub i wesela w tygodniu. Cokolwiek tu nie przeczytacie – pamiętajcie idźcie swoją drogą, bo sami wiecie co dla Was jest najlepsze!

Jaka jest najlepsza data na ślub?

Musi to być data, która przede wszystkim odpowiada Wam. Może wybierzcie najpierw porę roku, którą najbardziej lubicie, a później zastawiajcie się nad miesiącem i dniem.

Czy wesele w tygodniu to dobry pomysł?

Jeśli planujecie ślub w mocno obleganym miejscu, a Wasi usługodawcy mają napięty terminarz to warto to wziąć pod uwagę!

Czy zwracać uwagę na przesądy w związku z planowaniem ślubu?

To już kwestia bardzo indywidualna. Ja nie przykładam uwagi do żadnych przesądów i w sumie to zauważyłem, że coraz mniej par się tym przejmuje. Decyzję pozostawiam Wam.

Wesele w piątek, ślub w piątek
/ po pierwsze /

Wiele osób zastanawia się czy ślub i wesele w piątek to dobry pomysł. Czy warto w ogóle ten dzień brać pod uwagę?
Wesele w piątek ma pewną przewagę nad klasycznym sobotnim imprezowaniem. Pamiętajcie, że po piątku następuje najczęściej wolna sobota i… dodatkowo jest jeszcze niedziela. To znaczy, że macie jeden dzień więcej na odpoczywanie lub imprezowanie! Jak kto woli!
Śluby w piątek są coraz bardziej popularne też ze względu na wiekszą dostępność terminów.
Faktycznie minusem wesela w piątek może być to, że trzeba sobie załatwić wolne w pracy, ale nie zapominajcie o wcześniej wspomnianym atucie!

Wesele w piątek, ślub w piątek
/ po drugie /

Ślub cywilny w piątek to żaden problem. Nigdy w rozmowach z parami nie słyszałem by dla urzędu wykonanie ślubu w piątek było jakimkolwiek problemem. Ślub w piątek to dla urzędu też dodatkowy zarobek, zwłaszcza, że terminy sobotnie nie są z gumy i czasem po prostu trzeba szukać innej opcji.

Ja na hasło wesele w piątek mam zawsze w głowie to, że przyjdzie mi ostro pracować dwa dni pod rząd, bo najczęściej sobota to kolejna impreza do sfotografowania. Jestem już jednak przyzwyczajony do piątkowych wesel, które zbierają na popularności w ostatnich latach.

Osobiście, gdybym planował teraz wesele to bardzo mocno brałbym pod uwagę piątek! 

Ślub w styczniu, ślub w lutym, ślub w marcu
/ po pierwsze / 

Teraz trochę o zimie czyli temat: ślub w styczniu, ślub w lutym. To chyba najsłabszy okres jeśli chodzi o wesela. Wesela w lutym i wesela w styczniu to raczej rzadkość – mi zdarza się na takich imprezach pracować raz, maksymalnie dwa razy na dany miesiąc. Najczęstszą przyczyną rezygnacji ze ślubów w styczniu lub ślubów w lutym jest pogoda. Mniejszość niestety chce się decydować na zimową aurę.

Czy są jakieś przesądy na ślub w styczniu? Poza chyba wszystkim znanym brakiem litery „r” nic mi się nie nasuwa do głowy.
Jeśli znów chodzi o przesądy na ślub w lutym to już tu zahaczamy o wielki post i to może „odstraszać” niektóre pary. Dodatkowo wracamy znów do braku litery „r” w nazwie miesiąca.

Wesele w styczniu, wesele w lutym, wesele w marcu
/ po drugie /

Jeśli chodzi o ślub w marcu to zdażyło mi się kilka razy na takowym pracować, ale były to zawsze śluby cywilne. Marzec to w zasadzie w całości okres Wielkiego Postu i raczej nie organizuje się w tym czasie hucznych wesel. Wszystko jednak zależy czy para i goście są mocno wierzący i przykładają wagę do tych tradycji. Jeśli nie – to nic nie stoi na przeszkodzie.
Terminy na śluby w marcu są przeważnie bardzo luźne i usługodawcy są raczej bardzo dostępni.

Planujecie ślub cywilny i nie bierzecie pod uwagę katolickich tradycji? Ślub w marcu? Czemu nie! 

Jakie trendy w 2022 i 2023 roku?

Zauważyłem, że na kolejne lata terminy spisywania umów się trochę zmieniły. Pary trochę później decydują się na poszukiwania usługodawców, ale też coraz częściej sięgają po terminy mniej oczywiste. Wesela w piątki to już w zasadzie norma, rośnie też liczba ślubów w tygodniu. Myślę, że ten trend się utrzyma i w kolejnych latach będzie coraz więcej ślubów w piątek i inne mniej popularne dni!

Jak wygląda mój kalendarz na kolejne lata?

Najlepsze miesiące na ślub to takie, które Wam najbardziej odpowiadają. U mnie w kalendarzu bywa tak, że sezon zaczynam pod koniec maja, a zdarza się tak, że ostro pracuję już w lutym. Nie ma reguły i cięzko wsadzić to w jakieś ramy. Wydaje mi sie, że ludzie już nie mają jedno najlepszego miesiąca na ślub. Wybierają z wszystkich 12 dostępnych miesięcy.

Wesele w piątek, ślub w piątek, najlepsze miesiące na ślub – jak to widzę?

Dla mnie dużą zaletą jest możliwość wykonywania ślubów w piątek lub w inne dni w tygodniu. Daje to więcej możliwości i często luzuje niektóre weekendowe dni, które można poświecić dla rodziny i przyjaciół. Jeśli chodzi o miesiące to fajnie gdy śluby są rozciągnięte w czasie. Daje to dużo więcej spokoju i luzu!

Wesele w czwartek, wesele w tygodniu

Wesele w czwartek zasługuje na swój osobny nagłówek. Dlaczego? Jest to bardzo popularny termin na ślub cywilny w tygodniu i nie tylko ślub cywilny, bo coraz częściej spotykam też klasyczne katolickie śluby w czwartek.

Skąd takie wzięcie na śluby w tygodniu w ostatnich latach? Przede wszystkim wszystko rozchodzi się o terminy. Jeśli chcemy zgrać kilku wymarzonych usługodawców to wesele w tygodniu daje nam większe pole do popisu. Dużo łatwiej wszystko spiąć i dograć na wesele w czwartek, a i często można ubiegać się o jakiś rabat z racji terminu.

Przykładem wesela, które odbyło się w czwartek może być: Szyb Maciej wesele!

Ślub w piątek w kościele katolickim

Ślub w piątek w kościele katolickiem kiedyś był bardzo trudny do zorganizowania. Teraz mocno się to zmienia. Teraz przez księży bardzo często udzielana jest dyspensa na ślub w piątek – zatem wtedy spokojnie możemy się bawić i świętować! Oczywiście owa dyspensa jest też na wesele w piątek.
A co na to wszystko prawo kanoniczne? Jak się ma ślub w piątek i prawo kanoniczne?

Reguluje to Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku w kanonie 1250: ,,W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu”.
Są jednak od tego zapisu wyjątek o którym wspomniałem wcześniej czyli dyspensa.

Ja nie jestem fanem przesądów, ale dla zainteresowanych to jedyne co udało mi się znaleźć w temacie: ślub w piątek przesądy to, że piątek jest złym początkiem i odradza się wtedy planować wesela. 

Jak widzicie w obecnych czasach ślub w piątek w kościele katolickim to nic strasznego i spokojnie możecie brać się za organizację chyba, że boicie się przesądów! 

A co jeśli chcę zobaczyć inny materiał?

.
.
.
⬇️ prosta sprawa, klikasz niżej i trafiasz na moje portfolio ⬇️


Najlepszy miesiąc na ślub, co oznacza miesiąc ślubu

Czy istnieje najlepszy miesiąc na ślub? Pewnie nie – dla jednych będzie to okres wakacyjny czyli jakie miesiące jak lipiec i sierpień. Inne wolą uniknąć upałów i planują swoje wesele na jesień czyli w okolice września i października. Najlepszy miesiąc na ślub to taki, który odpowiada Wam.


Zatem jaki miesiąc na ślub wybrać? Dla jednych kryterium mogą być przesądy i tu wkraczamy na temat szczęśliwych miesięcy na ślub. Dla wielu będą to te miesiące, które mają w swojej nazwie literkę „r” to chyba najbardziej znany przesąd dotyczący ślubów.
Zatem dobry miesiąc na ślub jest to każdy miesiąc, który Wy uważacie za dobry. Proste? Proste! Nie bójcie się wybierać po swojemu!

Co oznacza miesiąc ślubu?
Mógłbym się tu zacząć rozpisywać o każdym z miesięcy – co oznacza dany miesiąc, ale ja na prawdę nie przykładam wagi do wszelkich przesądów zatem jedyne co mogę zrobić to podesłać Wam link. Skorzystam z artykułu na portalu branżowym Wedding Dream – tu ich publikacja: czy istnieje idealny miesiąc na ślub? Tam macie opisane wszelkie przesądy miesiąc po miesiącu!

Według mnie najlepszy miesiąc na ślub to październik. Dlaczego? Nie lubię upałów. Październik oferuje mimo wszystko piękną pogodę i odpowiednią temperaturę.

Ślub cywilny w piątek lub w tygodniu – czy jest taka opcja?

W dzisiejszych czasach raczej nie ma problemu z organizacją ślubu cywilnego w plenerze! Urzędy za dodatkową opłatą są w stanie przystać na taki stan rzeczy i urzędnik przyjeżdża w miejsce ceremonii. A jak z dniami i godzinami? Mi generalnie zdarzyło się fotografować śluby w piątek lub inne dni w tygodniu. Zakładam na tej podstawie, że raczej nie ma problemu by dogadać się z USC i całe wydarzenie zorganizować jednego dnia i w jednym miejscu!

Ja uważam, że jeśli organizować ślub cywilny to opcja plenerowa jest kapitalna. Na Śląsku co prawda jest kilka dobrze wyglądający Urzędów Stanu Cywilnego, ale w większości są to średnio wyglądające i średnio oświetlone miejsca. Taka plenerowa ceremonia ma całkiem inny charakter i klimat!

Usain Bolt przebiegł 100 m w 9,58 sekundy…

.
.
.
⬇️ Ty w tym czasie zapytania nie wyślesz, ale zajmie Ci to tylko 6 razy tyle czasu co jego bieg ⬇️


Wesele w piątek, ślub w piątek i najlepsze miesiące na ślub
/ podsumowanie /

Nie ma jednej odpowiedzi czy wesele w tygodniu jest ok czy nie. Nie ma też jednej odpowiedzi jaki miesiąc na ślub jest najlepszy. Wszystko zależy od wielu czynników. Jedni decydują się na ślub w czwartek i to w lutym inni decydują się na te bardziej oblegane terminy jak soboty w sierpniu. Wszystko zależy od tego gdzie zaplanowaliście swoje wesele i jakie to miejsce ma „wzięcie”.
Inna kwestia to z jakim wyprzedzeniem wszystko planujecie. Jeśli dajecie sobie 2-3 lata to nawet sobota w głównym sezonie ślubnym nie będzie Wam straszna. Jeśli jednak wolicie planować pół roku przed datą to warto wziąć pod uwagę mniej popularne terminy.

Planujecie ślub w tygodniu? Może to ja będę Waszym fotografem ślubnym.

Jestem fotografem ślubnym, który lubi też doradzać. Stworzyłem kilka poradników z którymi możecie się zapoznać – lista poniżej.

Cieszę się, że trafiliście na mój poradnik. Poznajcie bliżej mój styl pracy, a jeśli Wam się spodoba to piszcie śmiało! Może uda nam się zacząć współpracę!

Fotograf ślubny Dawid Zieliński

Spodobał Wam się ten poradnik? A może szukacie najlepszego DJ-a na Śląsku lub zastanawiacie się czy warto wykonać sesję narzeczeńską? Zatem linki do wpisów obok są dla Was!

2 komentarze do “Wesele w piątek, ślub w piątek i najlepsze miesiące na ślub”

  1. Termin piątkowy jest równie dobry jak sobotni. Drobnym minusem w większych miastach są korki w godzinach popołudniowych. Trzeba wziąć to pod uwagę organizując ślub.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz