Jak to wszystko ogarnąć?

Przygotowania do ślubu – obszerny poradnik na rok 2024 / 2025. Znajdziecie tu porady dotyczące spraw ogólnych, urzędniczych, ale też kilka smaczków z perspektywy fotografa ślubnego. Co z perspektywy mojego doświadczenia jest ważne w trakcie przygotowań do ślubu! Parzcie kawę i czytajcie!

ślub i wesele krok po kroku

Poniższa lista została stworzona w oparciu o moje doświadczenie jako fotografa ślubnego. Cały poradnik będzie zawierał moje doświadczenia i przemyślenia, które miałem okazję poznać współpracując już z wieloma parami. Chcecie się coś więcej dowiedzieć na temat organizacji wesela? Czytajcie dalej. Pomiędzy wplecione są zdjęcia jakie mogą powstać też na Waszym weselu.

planowanie wesela

najważniejsze momenty

  • Zaplanowanie budżetu i przygotowanie listy gości
  • Wyznaczenie daty ślubu, rezerwacja sali weselnej i usługodawców
  • Zamówienie i rozdanie zaproszeń ślubnych
  • Rezerwacja tortu, transportu dla gości i samochodu dla Pary Młodej
  • Stworzenie planu usadzenia gości i przygotowanie winietek
przygotowania do slubu dawid zielinski 0001
przygotowania do slubu dawid zielinski 0002

organizacja ślubu krok po kroku

ważne daty

Około 2 lata / 1,5 roku wcześniej:

  • Zaplanowanie budżetu
  • Przygotowanie listy gości
  • Wyznaczenie daty ślubu
  • Rezerwacja sali weselnej
  • Rezerwacja daty ślubu w kościele
  • Rezerwacja fotografa, kamerzysty, zespołu lub DJ-a
  • Rezerwacja dodatkowych usług typu oprawa muzyczna na ślubie czy florystka

Około 9 do 7 miesięcy wcześniej:

  • Zastanowienie się nad ewentualnymi dodatkowymi atrakcjami
  • Rozpoczęcie poszukiwań sukni ślubnej z dodatkami, garnituru i obrączek
  • Rezerwacja makijażystki i fryzjerki
  • Zamówienie zaproszeń ślubnych

Około 6 miesięcy do 2 miesięcy wcześniej:

  • W przypadku ślubu cywilnego – rezerwacja terminu i dopełnienie formalności
  • Rozdanie zaproszeń
  • Rezerwacja ewentualnego noclegu dla gości
  • Dopełnienie formalności w kościele
  • Organizacja próbnej fryzury i makijażu plus ewentualna sesja narzeczeńska
  • Rezerwacja tortu, transportu dla gości i samochodu dla Pary Młodej
  • Przygotowanie harmonogramy dnia ślubu
  • Nauka pierwszego tańca

Około 2 miesiące do 2 tygodni wcześniej:

  • Zebranie potwierdzenia przybycia na wesele
  • Stworzenie planu usadzenia gości i wydruk winietek
  • Przygotowanie upominków dla gości i podziękowań dla rodziców
  • Zakup alkoholu
  • Potwierdzenie wszystkich usługodawców

Tydzień wcześniej:

  • Dogadanie planu wesela ze świadkami
  • Podział zadań i sprawdzenie czy wszystko zostało zapłacone i potwierdzone

Dzień przed ślubem:

  • Przygotuj wszystko do zabrania
  • Wyśpij się

W dniu ślubu:

  • Ciesz się tym dniem

od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Planowanie ślubu to nie lada wyzwanie! Wiele par zadaje sobie pytanie: od czego zacząć organizację wesela?

Sporo napisałem wcześniej, ale warto też przemyśleć tak ogólnie całą imprezę i zastanowić się jaki ma mieć ona charakter. Czy organizacja duże imprezy to coś czego bardzo chcemy?
Jakbym miał odpowiedzieć na pytanie: ślub od czego zacząć?
To odpowiedziałbym, że należy zacząć od przemyślenia tego czy chcemy huczną imprezę + cała otoczka dookoła będzie zgodna z trendami czy coś bardziej po swojemu?

Wielu z Was pewnie zadaje sobie pytanie od czego zacząć przygotowania do ślubu? Niżej znajdziecie pierwsze informacje jakie warto wziąć pod uwagę w trakcie przygotowań do wesela. Przygotowania ślubne to nie jest łatwa rzecz, ale jak uporządkujemy pewne sprawy to będzie to fajny i przyjemny proces!

zaplanowanie budżetu na wesele

Ja jestem fanem generalnie posiadania budżetu domowego, a tym bardziej stworzyłbym go przy organizacji wesela. Czemu? Macie wtedy wszystko pod kontrolą.
Obierzcie maksymalną kwotę, którą możecie wydać i trzymajcie się jej. Podzielcie też całość na poszczególne kategorie. Jeśli w jednej kategorii przekroczycie budżet to pamiętajcie by odjąć z drugiej.

przygotowanie listy gości

Kogo zaprosić? To odwieczny problem. Musicie to zrobić w zgodzie z Waszym sumieniem i… budżetem. Musicie wiedzieć jaki jest mniej więcej koszt na jednego gościa i przeliczyć czy po prostu starczy Wam pieniędzy. Pamiętajcie, że możecie przemyśleć i zrobić kameralne wesele. To dobre wyjście jeśli też nie lubicie hucznych imprez. W tym momencie możecie też przemyśleć kogo wybrać na świadków. Parę słów ode mnie napisałem poniżej.

rezerwacja sali weselnej

Bardzo ważnym momentem w przygotowaniach do wesela jest rezerwacja sali weselnej. Najpierw jednak trzeba tę salę wybrać. Najpierw określcie w jakim stylu chcecie zorganizować imprezę weselną. Czy ma to być bardziej w stylu balowym czy może luźnym, rustykalnym. To zdeterminuje wybór sali. Jak znajdziecie 3-4 opcje to pojedźcie w te miejsca i sprawdźcie na własne oczy co dana sala oferuje, co zawiera cena itd. Po upewnieniu się, że wszystko jest ok przyjdzie czas na spisanie umowy z salą weselną.

przygotowania do ślubu

ważny temat czyli świadkowie

Świadkowie na ślubie są bardzo ważni. Spełniają masę funkcji. Od tej urzędniczej czy kościelnej, po pomoc organizacyjną. To ważne osoby przed samym ślubem, jak i w jego dniu. Jak już wspomniałem na początku, będę się skupiał raczej na wszystkim od strony emocji i ludzkich zachowań.

Świadkowie powinni być z Wami od samego początku. Już od przygotowań. Świadkowa nie tylko powinna pomóc w zapinaniu sukienki, ale przede wszystkim wspierać słowem i rozładowywać czasem nerwową atmosferę. Dzięki dobrze dobranym świadkom na przygotowaniach jest dużo luźniej i swobodniej. Potrafią oni stworzyć taką atmosferę, że zarówno Pan Młody, jak i Pani Młoda czują się w tym dniu komfortowo.

Pamiętajcie, że ślub to sytuacja wyjątkowa, często stresująca – chyba fajnie mieć w takiej chwili kogoś bliskiego tuż obok siebie. Kogoś z kim załatwimy sprawy organizacyjne, a także powspominamy wieczór panieński czy kawalerski. 
Świadkowie w takich sytuacjach są nieocenieni.

przygotowania do slubu dawid zielinski 0003
przygotowania do slubu dawid zielinski 0004

wyznaczenie daty ślubu

Ruszamy z kolejnym etapem przygotowań do ślubu. Czas przyszedł na wybranie daty. Najpierw powinniście się zastanowić czy ma być to lato, wiosna, jesień czy może zimowy ślub? Pamiętajcie, że w mniej popularnych miesiącach łatwiej Wam będzie uzyskać ewentualny rabat i łatwiej o znalezienie wymarzonego usługodawcy.

ślub w piątek

Jaka jest najlepsza data na ślub?
Musi to być data, która przede wszystkim odpowiada Wam. Może wybierzcie najpierw porę roku, którą najbardziej lubicie, a później zastawiajcie się nad miesiącem i dniem.

Czy wesele w tygodniu to dobry pomysł?
Jeśli planujecie ślub w mocno obleganym miejscu, a Wasi usługodawcy mają napięty terminarz to warto to wziąć pod uwagę!

Czy zwracać uwagę na przesądy w związku z planowaniem ślubu?
To już kwestia bardzo indywidualna. Ja nie przykładam uwagi do żadnych przesądów i w sumie to zauważyłem, że coraz mniej par się tym przejmuje. Decyzję pozostawiam Wam.

wesele w piątek

Wiele osób zastanawia się czy ślub i wesele w piątek to dobry pomysł. Czy warto w ogóle ten dzień brać pod uwagę?
Wesele w piątek ma pewną przewagę nad klasycznym sobotnim imprezowaniem. Pamiętajcie, że po piątku następuje najczęściej wolna sobota i… dodatkowo jest jeszcze niedziela. To znaczy, że macie jeden dzień więcej na odpoczywanie lub imprezowanie! Jak kto woli!
Śluby w piątek są coraz bardziej popularne też ze względu na wiekszą dostępność terminów.
Faktycznie minusem wesela w piątek może być to, że trzeba sobie załatwić wolne w pracy, ale nie zapominajcie o wcześniej wspomnianym atucie!

ślub w piątek

Ślub cywilny w piątek to żaden problem. Nigdy w rozmowach z parami nie słyszałem by dla urzędu wykonanie ślubu w piątek było jakimkolwiek problemem. Ślub w piątek to dla urzędu też dodatkowy zarobek, zwłaszcza, że terminy sobotnie nie są z gumy i czasem po prostu trzeba szukać innej opcji.
Ja na hasło wesele w piątek mam zawsze w głowie to, że przyjdzie mi ostro pracować dwa dni pod rząd, bo najczęściej sobota to kolejna impreza do sfotografowania. Jestem już jednak przyzwyczajony do piątkowych wesel, które zbierają na popularności w ostatnich latach.

ślub w styczniu, ślub w lutym, ślub w marcu

czyli ślub i wesele poza głównym sezonem

Teraz trochę o zimie czyli temat: ślub w styczniu, ślub w lutym. To chyba najsłabszy okres jeśli chodzi o wesela. Wesela w lutym i wesela w styczniu to raczej rzadkość – mi zdarza się na takich imprezach pracować raz, maksymalnie dwa razy na dany miesiąc. Najczęstszą przyczyną rezygnacji ze ślubów w styczniu lub ślubów w lutym jest pogoda. Mniejszość niestety chce się decydować na zimową aurę.
Czy są jakieś przesądy na ślub w styczniu? Poza chyba wszystkim znanym brakiem litery „r” nic mi się nie nasuwa do głowy.
Jeśli znów chodzi o przesądy na ślub w lutym to już tu zahaczamy o wielki post i to może „odstraszać” niektóre pary. Dodatkowo wracamy znów do braku litery „r” w nazwie miesiąca.

wesele w styczniu, wesele w lutym, wesele w marcu

Jeśli chodzi o ślub w marcu to zdażyło mi się kilka razy na takowym pracować, ale były to zawsze śluby cywilne. Marzec to w zasadzie w całości okres Wielkiego Postu i raczej nie organizuje się w tym czasie hucznych wesel. Wszystko jednak zależy czy para i goście są mocno wierzący i przykładają wagę do tych tradycji. Jeśli nie – to nic nie stoi na przeszkodzie.
Terminy na śluby w marcu są przeważnie bardzo luźne i usługodawcy są raczej bardzo dostępni.

przygotowania do slubu dawid zielinski 0005
przygotowania do slubu dawid zielinski 0006

najlepsze miesiące na ślub

czy takie w ogóle są?

Jakie trendy w 2024 i 2025 roku?
Zauważyłem, że na kolejne lata terminy spisywania umów się trochę zmieniły. Pary trochę później decydują się na poszukiwania usługodawców, ale też coraz częściej sięgają po terminy mniej oczywiste. Wesela w piątki to już w zasadzie norma, rośnie też liczba ślubów w tygodniu. Myślę, że ten trend się utrzyma i w kolejnych latach będzie coraz więcej ślubów w piątek i inne mniej popularne dni!

Jak wygląda mój kalendarz na kolejne lata?
Najlepsze miesiące na ślub to takie, które Wam najbardziej odpowiadają. U mnie w kalendarzu bywa tak, że sezon zaczynam pod koniec maja, a zdarza się tak, że ostro pracuję już w lutym. Nie ma reguły i ciężko wsadzić to w jakieś ramy. Wydaje mi sie, że ludzie już nie mają jedno najlepszego miesiąca na ślub. Wybierają z wszystkich 12 dostępnych miesięcy.

Wesele w piątek, ślub w piątek, najlepsze miesiące na ślub – jak to widzę?
Dla mnie dużą zaletą jest możliwość wykonywania ślubów w piątek lub w inne dni w tygodniu. Daje to więcej możliwości i często luzuje niektóre weekendowe dni, które można poświecić dla rodziny i przyjaciół. Jeśli chodzi o miesiące to fajnie gdy śluby są rozciągnięte w czasie. Daje to dużo więcej spokoju i luzu!

co oznacza miesiąc ślubu

Czy istnieje najlepszy miesiąc na ślub? Pewnie nie – dla jednych będzie to okres wakacyjny czyli jakie miesiące jak lipiec i sierpień. Inne wolą uniknąć upałów i planują swoje wesele na jesień czyli w okolice września i października. Najlepszy miesiąc na ślub to taki, który odpowiada Wam

Zatem jaki miesiąc na ślub wybrać? Dla jednych kryterium mogą być przesądy i tu wkraczamy na temat szczęśliwych miesięcy na ślub. Dla wielu będą to te miesiące, które mają w swojej nazwie literkę „r” to chyba najbardziej znany przesąd dotyczący ślubów.
Zatem dobry miesiąc na ślub jest to każdy miesiąc, który Wy uważacie za dobry. Proste? Proste! Nie bójcie się wybierać po swojemu!

Co oznacza miesiąc ślubu?
Mógłbym się tu zacząć rozpisywać o każdym z miesięcy – co oznacza dany miesiąc, ale ja na prawdę nie przykładam wagi do wszelkich przesądów zatem jedyne co mogę zrobić to podesłać Wam link. Skorzystam z artykułu na portalu branżowym Wedding Dream – tu ich publikacja: czy istnieje idealny miesiąc na ślub? Tam macie opisane wszelkie przesądy miesiąc po miesiącu!

Według mnie najlepszy miesiąc na ślub to październik. Dlaczego? Nie lubię upałów. Październik oferuje mimo wszystko piękną pogodę i odpowiednią temperaturę.

wesele w czwartek, wesele w tygodniu

Wesele w czwartek zasługuje na swój osobny nagłówek. Dlaczego? Jest to bardzo popularny termin na ślub cywilny w tygodniu i nie tylko ślub cywilny, bo coraz częściej spotykam też klasyczne katolickie śluby w czwartek.
Skąd takie wzięcie na śluby w tygodniu w ostatnich latach? Przede wszystkim wszystko rozchodzi się o terminy. Jeśli chcemy zgrać kilku wymarzonych usługodawców to wesele w tygodniu daje nam większe pole do popisu. Dużo łatwiej wszystko spiąć i dograć na wesele w czwartek, a i często można ubiegać się o jakiś rabat z racji terminu.

ślub w piątek w kościele katolickim

Ślub w piątek w kościele katolickiem kiedyś był bardzo trudny do zorganizowania. Teraz mocno się to zmienia. Teraz przez księży bardzo często udzielana jest dyspensa na ślub w piątek – zatem wtedy spokojnie możemy się bawić i świętować! Oczywiście owa dyspensa jest też na wesele w piątek.
A co na to wszystko prawo kanoniczne? Jak się ma ślub w piątek i prawo kanoniczne?

Reguluje to Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku w kanonie 1250: ,,W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu”.
Są jednak od tego zapisu wyjątek o którym wspomniałem wcześniej czyli dyspensa.

Ja nie jestem fanem przesądów, ale dla zainteresowanych to jedyne co udało mi się znaleźć w temacie: ślub w piątek przesądy to, że piątek jest złym początkiem i odradza się wtedy planować wesela.

ślub cywilny w piątek, ślub cywilny w tygodniu

W dzisiejszych czasach raczej nie ma problemu z organizacją ślubu cywilnego w plenerze! Urzędy za dodatkową opłatą są w stanie przystać na taki stan rzeczy i urzędnik przyjeżdża w miejsce ceremonii. A jak z dniami i godzinami? Mi generalnie zdarzyło się fotografować śluby w piątek lub inne dni w tygodniu. Zakładam na tej podstawie, że raczej nie ma problemu by dogadać się z USC i całe wydarzenie zorganizować jednego dnia i w jednym miejscu!

Ja uważam, że jeśli organizować ślub cywilny to opcja plenerowa jest kapitalna. Na Śląsku co prawda jest kilka dobrze wyglądający Urzędów Stanu Cywilnego, ale w większości są to średnio wyglądające i średnio oświetlone miejsca. Taka plenerowa ceremonia ma całkiem inny charakter i klimat!

przygotowania do wesela

dodatkowe atrakcje, muzyka, dodatki, suknia ślubna i garnitur

Ważny etap to wszelkie dodatki, atrakcje i muzyka, które będą budować klimat Waszego wesela. Fajnie jak całość jest spójna. Jeśli decyzja zapada np. na stylistykę boho to fajnie jakby foto-budka była w podobnym klimacie, a barmani nie przyjechali wozem w stylu glamour. Warto zwracać uwagę na detale.

oprawa muzyczna na ślubie i florystka na ślub

Organizacji ślubu krok po kroku ciąg dalszy. Teraz czas na ogarnięcie oprawy muzycznej na ślubie czy florystyki. Styl wesela już określiliście więc wiecie jakiej florystyki szukać. Oprawa muzyczna to rzecz bardzo indywidualna. Musicie przemyśleć czy ją w ogóle chcecie, a jeśli tak to przemyślcie czy ma to być chór czy klimatyczne skrzypce. Jak to Wam się uda ogarnąć to najważniejszą część przygotowań do ślubu macie za sobą.

dodatkowe atrakcje na weselu

  • foto-budką
  • iluzjonistą
  • fireshow
  • pokazem sztucznych ogni
  • … i tu można by pisać więcej, ale to zostawiam Waszej pomysłowości

Przygotowania ślubne wchodzą w kluczową fazę. Wszystko zaczyna nabierać rozpędu, a Wasz ślub coraz bliżej. Zaczynacie coraz więcej planować i obmyślać czy uatrakcyjnić swoje wesele jakimiś dodatkowymi atrakcjami. To dobry czas na zastanowienie się nad suknią ślubną i garniturem.

suknia ślubna, garnitur do ślubu

Styl wesela obraliście już wcześniej. Wiecie więc w jakim klimacie będzie cała impreza. Organizacja wesela co po kolei zrobić? Radzę trzymać się w miarę chronologii, którą opisałem, bo to ułatwi Wam całe przygotowania do wesela. Teraz kolej na suknie ślubną i ewentualne dodatki. O jakich dodatkach mowa? Biżuteria, może wianek jeśli całość jest bardziej w stylu rustykalnym? To wszystko zależy od stylu. Garnitur to prostsza sprawa, chociaż tu też można sporo kombinować. Obrączki to temat indywidualny, niektórzy idą w klasykę inni kombinują np. z biały złotem.

makijażystka na ślub i fryzjerka na ślub

W ogóle zapomniałem Wam wspomnieć, że dobrym pomysłem jest lista rzeczy do zrobienia przed ślubem. Możecie tam skreślać co juz wykonaliście, a co jest jeszcze do zrobienia. Kolejne co powinniście skreślić w tym momencie to rezerwacja makijażystki i fryzjerki. Pewnie macie swoich poleconych usługodawców, ale warto też wziąć pod uwagę to czy makijażystka i fryzjerka przyjadą do Was do domu czy musicie wybrać się do salonu.

zaproszenia ślubne

O tym jak przygotować się do ślubu można pisać bez końca. Tym razem czas na przygotowanie zaproszeń ślubnych. Fajnie jeśli będą korespondować one z klimatem i stylem Waszego wesela. Współpracowałem kiedyś z parą, która jako dodatki na weselu przygotowała elementy związane z piłką nożną, a zaproszenia ślubne były w formie biletów na mecz. Ogranicza w tym wypadku Was tylko Wasza wyobraźnia.

przygotowania do slubu dawid zielinski 0007
przygotowania do slubu dawid zielinski 0008

ślub cywilny formalności

Formalnej rezerwacji ślubu w USC możecie dokonać na 6 miesięcy przed Waszą datą. Niektóre urzędy pozwalają wcześniej na wstępną rezerwację, ale to jest bardzo indywidualne i musicie dopytać w Waszym urzędzie. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach wiem, że można się zapisać na wstępną listę już wcześniej.
Jeśli decydujecie się na ślub cywilny w plenerze na Śląsku to musicie pamiętać, że właściwy dla Was urząd to ten ze względu na miejsce odbywania się ceremonii. 
Okres wspomnianych 6 miesięcy dotyczy Was niezależnie czy decydujecie się tylko na ślub cywilny czy też ma być to ślub konkordatowy. 

jak wygląda ślub cywilny?

To pytanie pada do mnie bardzo często. Jak wygląda ślub cywilny?
Bardzo różnie. Dlaczego? Zależy czy mówimy o ślubie cywilnym w USC czy mówimy o ślubie cywilnym w plenerze? Tzn. sam proces jest podobny, ale na pewno podczas ślubu cywilnego w plenerze jest więcej luzu i spontaniczności. Często Para ma do siebie jakieś indywidualne przemówienie.
Jak wygląda ślub cywilny w USC?
Tu sporo zależy od urzędnika! Jeden odprawi swoją formułkę inny doda coś od siebie.
Podsumowując to jak wygląda ślub cywilny w kilku punktach – z perspektywy fotografa ślubnego:

  • ceremonia trwa około 15-20 minut
  • całość ma bardziej urzędowy charakter chyba, ze ceremonia odbywa się w plenerze
  • można sobie pozwolić na krótkie przemówienie przed przysięgą co nadaje indywidualnego charakteru całemu wydarzeniu

jak wybrać fotografa ślubnego?

Wchodzimy w mój temat, czyli troszkę w sprawie wyboru fotografa na ślub. Wybrany przez Was fotograf ślubny powinien spełniać kilka ważnych punktów:

  • Musi odpowiadać Wam styl jego zdjęć
  • Musicie zobaczyć przynajmniej jeden cały materiał z wesela
  • Musicie po prostu się z nim dobrze dogadywać
  • Jego umowa nie powinna budzić Waszych wątpliwości
  • Dobrze jakby od innych Par zbierał dobre opinie

Jak to wszystko sprawdzić i zweryfikować? Zacznijcie o sprawdzenia portfolio i bloga wybranej osoby. Przeglądnijcie całe materiały z sesji i reportażu ślubnego. Zobaczcie czy klimat, który dana osoba preferuje jest dla Was odpowiedni.
Większość fotografów nie pokazuje całego materiału zdjęciowego z wesela na swojej stronie. Powód jest prosty. Przeważnie jest to 200-400 zdjęć. Wstępnie zainteresowana osoba i tak ich nie zobaczy. Dlatego przeważnie na stronach spotkacie się ze skrótem, ale warto dopytać o więcej.

Dogadywanie się to już kolejny etap. Jeśli odpowiada Wam styl zdjęć i umówiliście się na spotkanie to tam możecie poznać czy dana osoba Wam po prostu pasuje. Czy nadajecie na podobnych falach i w miarę szybko się dogadujecie.
Kolejny punkt możecie już najczęściej sprawdzić w trakcie spotkania lub zaraz po nim. Fotografowie wtedy najczęściej pokazują i omawiają co zawiera ich umowa. Warto to zrobić też na spokojnie po spotkaniu w domu.

Ja zawsze omawiam z Wami umowę na spotkaniu, a po na spokojnie wysyłam też ją na maila byście mogli wie na spokojnie z nią zapoznać. Bez pośpiechu.

Opinie nie są w tym wszystkim najważniejsze, ale warto zawsze je sprawdzić i ewentualnie dopytać nawet swojego fotografa o jakąś niepochlebną opinię jaką otrzymał (jeśli oczywiście taką otrzymał). Opinie możecie sprawdzać na Facebooku czy w Googlu. Warto też rozpytać znajomych czy już widzieli danego fotografa “w akcji”

jak wybrać fotografa na ślub

Sprawdźcie dokładnie portfolio wybranego fotografa. Nie tylko galerię na stronie składającą się z wybranych najlepszych 30 kadrów. Prześledźcie wstecz social media (Facebook, Instagram). Wybór fotografa na ślub to długi i niełatwy proces więc przyłóżcie się do niego!

Zobaczcie też przede wszystkim materiał z wybranego ślubu. Da Wam to szerszy obraz na to, jak wyglądać będą zdjęcia wykonane dla Was. Jeżeli całość zdjęć jest spójna, to chyba dobrze trafiliście. Ten punkt to takie rozwinięcie punktu pierwszego. Po dobrym prześledzeniu portfolio dowiecie się czy styl to faktycznie jakość prezentowana od lat czy może kilka przypadkowych kadrów.

Czy zwracać uwagę tylko na zdjęcia?
Zdecydowanie nie! By wyszły fajne fotografie musicie z daną osobą też się dobrze dogadywać. To ważny element całej współpracy.

Czy fotograf ślubny zrobi zdjęcia takie jak mu zlecimy?
Raczej nie. Fotografowie mają swój styl i sposób fotografowania. Najlepiej zapoznać się z portfolio wybranej osoby i zdecydować czy wszystko nam pasuje.

Czy warto zapoznać się z całym reportażem z jednego ślubu?
Zdecydowanie tak! Koniecznie zobaczcie wybrany materiał z jednego wydarzenia. To da Wam lepszy ogląd co otrzymacie z Waszego dnia ślubu.

jak wybrać fotografa na wesele?

zwróćcie uwagę na jego styl

No, właśnie to jest chyba najważniejsza kwestia. Styl fotografii danej osoby. Sposób w jaki widzi, jak kadruje, jakie momenty „łapie” na zdjęciach. Musicie odnaleźć w zdjęciach wybranego fotografa to „coś”. Coś co dla Was go wyróżnia. Wybór fotografa na wesele to ważny temat więc podejdźcie do niego poważnie.
Dla każdego może być to inna rzecz, ale koniecznie musi Was urzec konkretny element jego pracy. W moim przypadku pary najczęściej decydują się na mnie ze względu na naturalność moich zdjęć, zdolność do uchwycenia w ciekawy sposób prostych momentów. Uwielbiam fotografować bez ustawiania i pozowania, więc zawsze cieszę się jak ktoś z zewnątrz to zauważa.

Uważam, że styl fotografowania też może wpływać na Wasze samopoczucie w dniu ślubu. Fotograf, który ustawia i kreuje może w pewien sposób stresować osoby, które wolą spontaniczne i naturalne zdjęcia! W mojej pracy wyznaję zasadę: REPORTAŻ SLUBNY BEZ ZBĘDNEGO POZOWANIA! Lubię obserwować i nie kreuję rzeczywistości.

Jakbym dziś wybierał fotografa na wesele to miałbym niezły mętlik w głowie. Fotografów jest bardzo dużo, ale na szczęście o różnym stylu. I to właśnie styl o którym wspomniałem wcześniej jest kluczowy. Od tego właśnie zacząłbym wybór fotografa na wesele. Musicie skupić się na tym co dla Was najważniejsze.

Przykładowa lista:

  • najważniejsze są dla mnie zdjęcia grupowe – te ustawiane z gośćmi
  • lubię kadry przy torcie i z pierwszego tańca, lubię gdy fotografia ślubna skupia się na Parze Młodej
  • wolę kadry spontaniczne, które szerzej opisują historię tego dnia

Warto wziąć pod uwagę na, którym z tych punktów Wam zależy. Można oczywiście znaleźć złoty środek i rozłożyć procentowo.
Jeśli np. kładziecie nacisk na spontaniczne kadry, ale chcecie też mieć zdjęcia grupowe i dosłownie kilka “ładniejszych” kadrów przy torcie i w trakcie pierwszego tańca to fotograf, który skupia się na szczerym i naturalnym reportażu podoła temu zadaniu.
Pytanie czy fotograf, który głównie skupia się na Parze Młodej i zdjęciach grupowych będzie w stanie uzyskać szerszą perspektywę tego dnia, by stworzyć ciekawą historię.
Z tym pytaniem zostawiam Was!

przygotowania do slubu dawid zielinski 0009
przygotowania do slubu dawid zielinski 0010

Wiecie, że jeśli moje zdjęcia Wam się podobają to…

… nic nie stoi na przeszkodzie, byście wysłali zapytanie o termin? Śmiało piszcie, zostawcie info o sobie i lepiej się poznajmy. Może to początek owocnej współpracy!

pytania do fotografa ślubnego

  • Ile kosztuje fotograf na wesele?
  • Ile kosztuje sesja ślubna?
  • Ile kosztuje fotograf na ślub cywilny?
  • Jak wybrać fotografa na ślub?

ile kosztuje fotograf na wesele

to jedne z najczęstszych pytań: ile kosztuje fotograf na wesele, ile bierze fotograf za wesele, ile kosztuje fotograf na wesele

Wszystko oczywiście zależy od fotografa ślubnego. Jak w każdej branży ceny są uzależnione od jakości, popularności i wielu innych czynników. Jeśli wziąć bardzo szerokie widełki tego ile kosztuje fotograf na wesele to byłby to przedział 1000 – 10 000 zł. Tak mniej więcej! Pewnie znajdzie się ktoś kto i za 500 zł będzie pracował, albo ktoś kto „bierze” więcej niż 10 000 zł. 

Oczywiście ta odpowiedź Was nie zadowoli. Przejdźmy zatem do bardziej realnych i zbliżonych rynkowo cen. Większość fotografów będzie mieściła się w przedziale 2000 – 6000zł, a średnia cena za sam reportaż z dnia ślubu to najczęściej 3300 – 4500 zł. 

ile kosztuje sesja ślubna

w tym temacie hasła, które najczęściej znajdują się w wyszukiwarce Google to: ile kosztuje sesja ślubna, fotograf ślubny ile kosztuje, koszt sesji plenerowej ślubnej

Podobnie jak wcześniej. To ile kosztuje sesja ślubna uzależnione jest od renomy fotografa i jakości zdjęć jakie prezentuje. Sporo też zależy tego jak daleko Para chce wykonać sesję i ile taka sesja ślubna będzie trwała. Koszt standardowej sesji (szerokie widełki) to najczęściej 500 – 2000 zł.

Realnie za sesję ślubną trzeba będzie zapłacić około 700 – 1500 zł. W tej cenie otrzymacie około 3h pleneru ślubnego zrealizowane gdzieś blisko miejsca zamieszkania Waszego i fotografa. Jeśli będziecie chcieli pojechać gdzieś dalej to najprawdopodobniej trzeba będzie dopłacić za koszt dojazdu i ewentualnie wydłużenie czasu poświęconego na sesję. To jednak trzeba indywidualnie dogadywać ze swoim fotografem.

Ile kosztuje sesja ślubna u mnie?
Za standardową sesję ślubną „biorę” około 800 zł – 1200 zł. Cena uzależniona jest od miejsca sesji i dojazdu. Sesję standardowo realizuję w 3-5h. Z takiej sesji otrzymujecie nie mniej niż 40 fotografii. Miejsce na sesję ustalamy wspólnie, ja mogę Wam oczywiście zaproponować kilka miejsc i propozycji, ale muszą one Wam też w pełni odpowiadać.

Ile kosztuje sesja ślubna za granicą?
Jeśli chodzi o dłuższe sesje, wyjazdowe. To musicie policzyć dodatkowe koszta zakwaterowania, przelotu i wyżywienia. Sam dodatkowy czas jest najczęściej wyliczany indywidualnie przez fotografa. To temat na bezpośrednią rozmowę i dogranie wszystkich szczegółów, które mocno uzależnione są od logistyki i czasu – między Parą Młodą a fotografem ślubnym.

Gdzie działa Wasz fotograf ślubny?
Ja jestem obecny w zasadzie na terenie całej Polski, ale mój główny obszar to Śląsk.

ile kosztuje fotograf na ślub cywilny

Tu będzie krócej ponieważ nie mam aż takiego rozeznania na rynku, by napisać jakie są ceny za fotografowanie na samym ślubie cywilnym. Będzie to pewnie podobny koszt jak za sesję ślubną. Zatem w pytaniu: ile kosztuje fotograf na ślub cywilny – mogę tylko odpowiedzieć ile taka usługa kosztuje u mnie. 

Jeśli to jest faktycznie sam ślub cywilny czyli około 30 minut pracy to „biorę” za taką usługę około 700 zł. Z takiego wydarzenia oddaję około 50 fotografii. Cena może ulec zmianie ze względu na to, że zdjęcia nie ograniczają się tylko do fotografowania podczas ceremonii, ale też zahaczają o życzenia czy zdjęcia grupowe. Wtedy indywidualnie z parą dogrywam zakres pracy i cenę.

Warto zaznaczyć, że w przypadku najlepszego okresu dla fotografów ślubnych czyli od czerwca do października sam ślub cywilny (w sobotę) nie jest zbyt atrakcyjną opcją dlatego mogą odmawiać wykonania takiego zlecenia, albo stawiać wyższą kwotę. To naturalne, bo w przykładową sobotę w sierpniu można dograć reportaż na cały dzień pracy.

fotograf na wesele

co jeszcze warto wiedzieć

Prosta i nieskomplikowana umowa to podstawa. Powinna być dla Was jasna i zrozumiała. Powinna zawierać konkretne daty i kwoty. Najlepiej jakby chroniła obie strony na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

W tym punkcie: „jak wybrać fotografa na wesele” skupiam się na umowie. Ja stosuję prostą zasadę. Albo czytam i omawiam umowę na spotkaniu, albo wysyłam na maila po spotkaniu umowę do wglądu, by para mogła się z nią na spokojnie zapoznać. Ważne jest byście to zrobili bez pośpiechu.

Umowa powinna zawierać konkrety czyli ilość zdjęć i czas pracy.

jak dobrze wybrać fotografa ślubnego

Osobiście po spotkaniu z parą zawsze daję tydzień czasu na zastanowienie. Uważam, że gdy na spokojnie w domu omówicie czy dany fotograf Wam odpowiada to dla każdego będzie lepiej. Wy będziecie w 100% pewni, podejmiecie decyzję bez presji czasu. Jak wybrać fotografa na ślub? Przede wszystkim bez pośpiechu.

Jeśli zrobicie to bez “gonitwy” to ja też wiem, że Wasz wybór jest świadomy, podjęty bez żadnego nacisku. To jest idealny układ, gdy para wybiera dokładnie tego fotografa, którego sobie wymarzyła, a fotograf trafia na świadomą parę. To niezwykle ważne podczas współpracy, by mieć do siebie pełne zaufanie.

Kilka punktów na co zwracać uwagę podczas wyboru fotografa ślubnego (podsumowanie):

  • zwróćcie uwagę na STYL
  • przeanalizujcie dokładnie PORTFOLIO
  • sprawdźcie jak się dogadujecie czyli DOBRA KOMUNIKACJA to podstawa
  • UMOWA koniecznie musi być jasna i czytelna
  • OSTATECZNA DECYZJA powinna być podjęta NA SPOKOJNIE

przygotowania do ślubu

kolejne etapy

Kolejne dopinanie ślubnych etapów. To pomniejsze rzeczy, ale wiadomo, że czasem te detale też odgrywają swoją rolę. Mogą wpływać na Wasze zadowolenie w tym dniu i samopoczucie gości. Lepiej pewne tematy jak nocleg i transport mieć ogarnięte wcześniej, bo to zmniejsza stres w dniu wesela!

rozdanie zaproszeń ślubnych

Dobry czas na rozdanie ślubnych zaproszeń to około 3 miesiące przed ślubem. Powinno to wystarczyć by goście zarezerwowali sobie dla Was dzień wolnego.
Zaproszenia najlepiej rozdawać osobiście ze względu na to, że goście będą czuli się wyróżnieni, wyjątkowi. Oczywiście nie zawsze jest taka szansa więc wtedy należy skorzystać z tradycyjnej wysyłki.

nocleg dla gości weselnych

Sytuacja jest ułatwiona jeśli wybieracie salę z dostępną bazą noclegową. Nie każdy jednak ma taką opcję i wtedy pozostają dwie propozycje:

  • Rozlokowanie gości w pobliskim hotelu
  • Rozlokowanie gości po domach najbliższych członków rodziny

Pamiętajcie by wszystko rezerwować odpowiednio wcześniej. Idealną opcją jest potwierdzić nocleg gości wraz z potwierdzeniem obecności na weselu.

formalności w kościele

Tu w porównaniu do USC powinniście zacząć 3 miesiące przed Waszym ślubem. Dokumenty kościelne są ważne krócej niż te z USC.

próbny makijaż, próbna fryzura

To idealny czas na sprawdzenie czy plany na wybraną fryzurę i makijaż są trafione. To czas, który warto wykorzystać by nie było niespodzianek w dniu ślubu. Jeśli coś pójdzie nie tak – pozostaje jeszcze sporo czasu na zmianę koncepcji.
Próbny makijaż i fryzurę można połączyć z sesją narzeczeńską.

tort weselny, transport na wesele, samochód do ślubu

Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu tortu? Przede wszystkim fajnie jak będzie się on zgrywał całościowo z koncepcją Waszego wesela. Pamiętajcie też by dla wszystkich starczyło. Wielkość tortu powinna być dostosowana do liczby gości na weselu. 

Musicie przemyśleć czy będziecie potrzebować transport z kościoła na salę weselną. Wszystko uzależnione jest od liczby gości. Jeżeli chcecie zabrać wszystkich razem jednym transportem to warto wziąć pod uwagę autokar. Dla mniejszych grup powinny wystarczyć busy lub taksówki.

Do rozwożenia gości warto mieć cały czas w gotowości jednego kierowcę, ale przy większych weselach od godziny 1-2 w nocy warto się zastanowić nad drugim kierowcą.
Z autem do ślubu jest podobnie jak z tortem weselnym. Przede wszystkim powinno ono pasować do stylu Waszego wesela. Oczywiście nie zawsze trzeba auto wynajmować. Możecie skorzystać z własnego samochodu lub pożyczyć od kogoś bliskiego.

harmonogram wesela

Harmonogram powinien być przede wszystkim dla Was. Ułatwi to Wam organizację całego dnia ślubu. Możecie go przekazać również zespołowi lub DJ-owi. Niektóre Pary Młode decydują się również by najważniejsze informacje przekazać swoim gościom w formie tablicy stojącej obok listy gości.

przygotowania do slubu dawid zielinski 0011
przygotowania do slubu dawid zielinski 0012

pierwszy taniec

Przygotować pierwszy taniec czy iść na żywioł? Bardziej taniec przytulany i spokojny czy szalona i pozytywna piosenka? Nie ma na te pytania jednej i dobrej odpowiedzi. Czemu? Otóż to zależy od Was, od Waszego charakteru i temperamentu. 

Jedyne co mogę zasugerować to, by ten jakże ważny moment był w zgodzie z Waszymi przekonaniami.

Nie róbcie nic na siłę, bo ktoś miał pięknie zaplanowany i wyuczony taniec. To, że ktoś tak miał, to świetnie, może dobrze się w tańcu czuje i dla niego to była frajda nauczyć się tańca i pokazać go przed swoimi gośćmi. Jeśli lubicie luz, macie poczucie humoru czemu by nie zatańczyć do piosenki z Pulp Fiction gdzie John Travolta tańczy z Umą Thurman? Widziałem taki taniec i wyszło świetnie! Jeśli wolicie spokojne nuty, to po prostu się przytulcie i zatańczcie tak jak Wam w duszy gra. Przygotowane i wyuczone tańce wyglądają świetnie, ale tylko wtedy, gdy para robi to w pełni świadomie, z dużą chęcią i zaangażowaniem. 

przygotowania do wesela

nauka pierwszego tańca

Czy warto uczyć się pierwszego tańca? O tym więcej napiszę niżej, bo uważam, że to jeden z bardziej stresujących momentów w tym dniu.
Naukę pierwszego tańca warto zacząć w zależności od Waszych predyspozycji około 4 miesięcy przed ślubem. Oczywiście wszystko zależy też od intensywności treningów i jak często będziecie na nie uczęszczać. Zapytajcie najlepiej o to bezpośrednio w szkole tańca.

przygotowanie do ślubu

bez pierwszego tańca?

A jakbym troszkę namieszał w Waszych przygotowaniach do ślubu? Jak już nie raz wspominałem. Przygotowania do ślubu dla niektórych to spora dawka stresu. Samo wesele też bywa stresujące. Niektórych ten pierwszy taniec może spinać najbardziej.
Co powiecie na umilenie sobie przygotowań do ślubu?
Jeśli nie czujecie pierwszego tańca to sobie to odpuście.

wesele bez pierwszego tańca

Czy pierwszy taniec jest niezbędny? Ja uważam, że nie – on jest jak najbardziej ok jeśli tylko Wy czujecie ten temat. Lubicie występy, lubicie przygotować coś oryginalnego? Zorganizujcie też pierwszy taniec! To może być fantastyczne urozmaicenie i możliwość pokazania tego na ciekawych fotografiach ślubnych. Dla mnie wykonanie pierwszego tańca powinno się obywać w zgodzie z Parą Młodą. Nie powinniście tego robić na siłę. To właśnie po to powstał ten wpis: wesele bez pierwszego tańca. Chciałem pokazać Wam, że można zorganizować wesele bez pierwszego tańca i może być ono bardzo udane!
Pierwszy taniec – TAK, ale tylko jak Wy tego bardzo chcecie, a nie z powodu presji – bo tak trzeba…

rozpoczęcie wesela bez pierwszego tańca

Jak rozpocząć wesele bez pierwszego tańca? Po prostu zaprosić wszystkich na środek i zacząć zabawę! Proste? A no proste – czasami sami sobie po prostu komplikujemy sprawę. Niby nie chcemy pierwszego tańca, ale nie wiemy jak wtedy będzie wyglądało otwarcie imprezy. Zróbcie po swojemu, jeśli nie czujecie by pierwszy taniec był niezbędny to go nie tańczcie. Monika i Szymon uznali, że wesele bez pierwszego tańca jak najbardziej może się udać i tak też się stało. To była kapitalna impreza.
To nie było moje pierwsze wesele bez pierwszego tańca. Kiedyś byłem na klimatycznym kameralnym weselu. Tam nie dość, że nie było pierwszego tańca to brakowało też DJa i w ogóle tańców… da się? Da się! Zróbcie tak jak czujecie!

czym zastąpić pierwszy taniec?

Co wybrać zamiast pierwszego tańca? Można zrobić po prostu jeden wspólny pierwszy taniec rozpoczynający wesele. W takim tańcu biorą po prostu wszyscy goście. Co zamiast pierwszego tańca w klasycznej formie? Można zrobić fragment pierwszego tańca. Zatańczyć 15 sekund i potem zaprosić wszystkich gości. Inną opcją jest po prostu szczere zakomunikowanie gościom, że nie będzie pierwszego tańca tylko od razu zaczynamy grubą imprezę! Gra w otwarte karty przeważnie jest dobrym wyborem.
Zatem odpowiedź na pytanie co zamiast pierwszego tańca nie jest najłatwiejsza, ale jak widzicie jest kilka opcji!
Mam nadzieję, że odpowiedziałem na pytanie czym zastąpić pierwszy taniec, ale chętnie też przeczytam w komentarzach Waszych propozycji czym zastąpić pierwszy taniec.

czy pierwszy taniec na weselu jest konieczny?

Już wspominałem o tym wcześniej, ale tu jasno i klarownie odpowiem na pytanie: czy pierwszy taniec jest konieczny? Pierwszy taniec czy musi być?
Otóż nie – nie jest i nie nie musi być! Pierwszy taniec nie jest konieczny i nie musi być na weselu. Nie ma takich zapisów, zobowiązań itp. To Wasza decyzja czy chacie zatańczyć czy nie. Jak dla mnie pierwszy taniec nie jest konieczny!

Teraz czas na argumenty za tym by nie organizować pierwszego tańca:

  • mniej stresu
  • nie robicie nic na siłę
  • organizujecie wesele po swojemu

Wesela od czasu kiedy zacząłem fotografować bardzo się zmieniły. Pary pozwalają sobie na odejście od klasyki i zaczynają pewne tematy traktować w swój indywidualny sposób. Idealnym przykładem jest właśnie wesele bez pierwszego tańca!

Zróbcie wszystko by Wasze wesele było zrobione tak jak Wy chcecie. Pierwszy taniec niewiele zmieni w samym klimacie imprezy, a brak pierwszego tańca nie spowoduje, że wesele będzie nieudane.

dzieci na weselu

jak to ogarnąć?

Jak ogarnąć dzieci na wesele? Czym ich zająć? Czy dzieci na weselu to dobry pomysł? Może warto wziąć pod uwagę taką opcję jak animator na wesele? Na te i wiele innych pytań postaram się Wam odpowiedzieć oczami fotografa ślubnego i ojca dwójki dzieci.
Na początek lista najczęściej pojawiających się pytań:

  • Czy warto brać animatora na wesele?
    Jak najbardziej tak. Jeśli tylko planujecie około 5-6 dzieci na Waszym weselu to warto wziąć pod uwagę animatora na wesele! Taka osoba potrafi świetnie zagospodarować czas dzieciaków.
  • Jakie zabawy dla dzieci na weselu?
    Dobry animator potrafi zorganizować kreatywne zabawy dla dzieci na weselu. Malowanie twarzy czy wykorzystanie chusty Klanzy to pierwsze co przychodzi mi do głowy.
  • Animator na wesele na ile godzin?
    Ile czasu na weselu powinien być animator? Ja przeważnie spotykam animatorów pracujących około czterech godzin. Najczęściej od 15 do 19.
  • Dzieci na weselu, czy to dobry pomysł?
    Jasne, że tak. Jeśli dobrze się wszystko zorganizuje to wesele może być świetnym czasem dla dzieci. Trzeba tylko trochę zaangażowania i pomysłowości.
  • Jak zająć dzieci na weselu?
    Jeśli nie ma animatora to samemu można przygotować stolik dla dzieci z kolorowankami lub możliwością nadmuchania balonów. To świetna opcja by dzieci miały swój kącik.

animator na wesele

Zacznę od podstawowej kwestii takiej jak animator na wesele. Czy to dobry pomysł – zdecydowanie tak, ale nie zawsze. Jeśli na Waszym weselu planujecie dużą liczbę dzieci to warto się zastanowić nad animatorem. Ogarnięcie większej liczby dzieciaków może wymagać nawet pracy dwóch osób.
Na ile czasu taki animator na wesele jest potrzebny?
Ja najczęściej spotykam animatorów pracujących od około godziny 15 do godziny 19. Te cztery godziny potrafią nieźle zająć Wasze dzieci, a kreatywny animator sprawi, że dla nich to będzie też wyjątkowy dzień!
Jeśli na Waszym weselu będzie dwójka lub trójka dzieci to raczej taki animator będzie zbędny, ale jeśli dzieciaków już będzie 6 i więcej to warto wziąć pod uwagę opcję animatora na wesele!
Animator na wesele to ważna rzecz jeśli najmłodszych faktycznie będzie niemała gromadka.

animatorka dla dzieci na wesele

W zasadzie uzupełniając poprzedni punkt powinienem pisać: animatorka dla dzieci na wesele, bo to właśnie panie najczęściej spotykam podczas swojej pracy. Animatorka dla dzieci na wesele to niezwykle ważna funkcja. Zauważcie, że poza zajęciem czasu dzieciom, daje ona więcej swobody ich rodzicom. Dzięki temu rodzice mogą się bawić na parkiecie!
Animatorka dla dzieci na wesele to świetne rozwiązanie dla osób, które planują na swojej imprezie większą liczbę dzieci!

kącik dla dzieci na weselu

Kolejny punkt zahaczający o dzieci na weselu to kącik, który będzie stworzony specjalnie dla najmłodszych. Uważam, że taki kącik dla dzieci na weselu to must have. Niezależnie od ilości dzieci i niezależnie czy na weselu będzie też animator. Czemu?
Wydaje mi się, że najmłodsi też zasługują na jakieś atrakcje dla siebie i stworzenie im ciekawego miejsca jest dobrą opcją dla nich samych jak i dla rodziców. Kącik dla dzieci na weselu może zawierać jakieś kolorowanki, gry, balony do nadmuchania i wiele innych. Najlepiej w tej kwestii dopytać rodziców zaproszonych dzieci czym się lubią bawić i co tam najlepiej umieścić.
Uważam, że kącik dla dzieci na weselu to powinno być wydzielone miejsce gdzieś w rogu sali, za dala od DJ, by dzieci miały troszkę spokoju i prywatności.
Kącik dla dzieci na weselu to niewielki czas pracy i koszta, a świetne urozmaicenie dla najmłodszych.

zabawy dla dzieci na weselu

Jakie zabawy dla dzieci na weselu najlepiej zorganizować? Jeśli nie ma animatora, bo planujecie, że najmłodszych będzie dwójka lub trójka to warto dogadać z DJ jakieś ciekawe opcje dla dzieciaków. Dobry DJ na wesele na pewno Wam pomoże zorganizować jakąś ciekawą zabawę. Czy to wspólne tańce, czy jakiś konkurs. Warto dogadać to właśnie z DJ. Dobierze on odpowiednią zabawę do wieku dzieci i sprawi, że zabawy dla dzieci na weselu to będzie coś co najmłodsi zapamiętają.
Zabawy dla dzieci na weselu powinny być dobrane do ich wieku. Są też jednak uniwersalne zabawy, które polubią najmłodsi i troszkę starsi.

Ciekawymi opcjami na zabawy dla dzieci na weselu mogą być:

  • piniata
  • bańki mydlane
  • rysowanie i malowanie
  • zabawy taneczne

przygotowania do ślubu

i dzieci na weselu

Wśród Par Młodych często jest poruszany temat dzieci na weselu. Czy zapraszać dorosłych z dziećmi czy nie. To bardzo indywidualne i sami powinniście to przemyśleć. Jeśli planujecie wesele bez dzieci to odejdzie Wam troszkę rzeczy organizacyjnych, ale warto dogadać ze znajomymi i rodziną czy będą mieli z kim zostawić najmłodszych. Jeśli jednak zdecydujecie, że dzieci na weselu to dobry pomysł to warto wziąć pod uwagę wszelkie info, które opisałem wcześniej czyli: 
animator na wesele, kącik dla dzieci na weselu i zabawy dla dzieci na weselu.
Z mojej perspektywy dzieci na weselu to świetne urozmaicenie materiały zdjęciowego. Dzieci na weselu są bardzo naturalne, prawdziwe i szczere. Ich miny i zachowania to świetny temat do fotografowania!

atrakcje dla dzieci na weselu

Atrakcje dla dzieci na weselu możecie zapewnić Wy, część rzeczy można dogadać z DJem, a część zapewni Wam animator. Dobrą opcją są wszelkie gadżety, ewentualnie przebrania. Dzieciaki to uwielbiają. Lubią się wygłupiać i to sprawia im dużo frajdy. Ciekawą opcją mogą być też bańki mydlane. Zakup kilku zestawów to dla Was niewiele, a dla dzieciaków sporo frajdy. Atrakcje dla dzieci na weselu powinny być małe, ale powinno być ich sporo. Dzieci szybko się nudzą, więc lepiej wymyślić kilka atrakcji i nie dać im ich wszystkich na raz. Na początek wystarczy kącik dla dzieci, potem można im zaproponować jakieś gadżety, a na koniec wyciągnąć bańki mydlane. Opcji jest naprawdę sporo i w ten sposób można zapewnić kilka godzin atrakcji dla dzieci na weselu!

przygotowania do slubu dawid zielinski 0013
przygotowania do slubu dawid zielinski 0014

Jeśli doceniacie to co robię…

… to śmiało sprawdźcie mój styl fotografii, może spodoba Wam się mój reportaż ślubny bez zbędnego pozowania!

przygotowania do ślubu krok po kroku

ostatnia prosta

Przed Wami ostatnia prosta w trakcie przygotowań do ślubu i wesela. Starałem się opisać cały proces krok po kroku. Teraz przyszedł czas na ostatnie szlify. Dopinanie usługodawców, potwierdzenie przybycia itp. itd. To wszystko opisałem niżej.
Ja jako fotograf ślubny zawsze kontaktuję się ze swoją Parą Młodą tydzień przed weselem. W mailu pytam o wszelkie szczegóły. Dogrywamy harmonogram dnia i na tej podstawie sobie współpracujemy.

potwierdzenie przybycia na wesele

Zbliżamy się coraz bliżej Waszej daty. Planowanie wesela lista – mam nadzieję, że póki co mój poradnik do przygotowań do ślubu jest dla Was przydatny i na jego podstawie tworzycie własną listę, która pomoże Wam w organizacji.
Potwierdzenie przybycia na wesele jest dosyć ważne. Sala musi wiedzieć na ile osób przygotować posiłki, a kierowca czy przyjechać małym busem czy dużym autokarem. Jeśli, ktoś Wam nie dał znać, zadzwońcie i dopytajcie

Plan rozmieszczenia gości przy stołach i wydruk winietek

Już wiecie od czego zacząć przygotowania do ślubu. Teraz przyszedł czas na kolejny etap związany z gośćmi. Kogo, gdzie i jak usadzić?
Najlepiej dobrać gości rodzinami, znajomościami by blisko siebie mieli kogoś do kogo będą się mogli odezwać. Z czasem pewnie zaczną i tak się mieszać i poznawać pomiędzy rodzinami, ale początek jest ważny i nie warto tu kombinować.
Warto pamiętać by blisko parkietu sadzać raczej młodych, a osoby starsze trochę dalej od głośników.
Winietki i plan stołów powinien korespondować z całym stylem wesela. Pamiętajcie też o ewentualnych etykietkach na numerach stolików. To ułatwia na początku nawigację gości – gdzie powinni usiąść.

upominki dla gości i podziękowania dla rodziców

Czy warto zdecydować się na upominek dla gości? To zależy od Was. Na weselach na, których bywam jest to 50/50 – część par się decyduje, a część rezygnuje. Na pewno podczas przygotowań do ślubu powinniście się nad tym zastanowić.
A co można przygotować jako podziękowanie dla gości?

  • Miody, czekoladki, cukierki
  • Świeczki zapachowe
  • Roślinki
  • Kawa lub herbata
  • Alkohol
  • I wiele, wiele innych – resztę zostawiam Waszej pomysłowości

Jeśli chodzi o podziękowania dla rodziców to warto zastanowić się nad przygotowanym wcześniej filmem. Można dodatkowo wręczyć jakiś prezent. To już jest jednak bardzo indywidualna kwestia. Sami wiecie co dla Waszych bliskich będzie najlepsze.
PS. W trakcie podziękowań nie zapomnijcie też o świadkach!

zakup alkoholu na wesele

Po pierwsze musicie zdecydować się jaki rodzaj alkoholu chcecie na weselu. Czy będziecie mieć drink bar i barmana czy może zdecydujecie się na stół z różnymi alkoholami. Jeśli to będzie barman to najlepiej jego dopytajcie o to co powinno być i w jakich ilościach na barze. Jeśli nie to oszacujcie mniej więcej ile alkoholu potrzebujecie na jednego gościa, znajdźcie odpowiedni sklep, porównajcie ceny i wybierzcie najbardziej korzystną ofertę. Z mojego doświadczenia wynika, że są sklepy, które oferują możliwość zwrotu pozostałego po weselu alkoholu. Wasze przygotowania do wesela zbliżają już się do końca!

potwierdzenie wszystkich usługodawców

Ja jako fotograf ślubny sam kontaktuję się z parą i dogrywam szczegóły ślubnych przygotowań. Staram się mieć wszystko dopracowane i formularzu, który wysyłam tydzień przed ślubem pytam o dokładne godziny, szczególne wydarzenia itp.
Jeśli jednak Wasz usługodawca się nie będzie odzywał – warto napisać maila lub zadzwonić by upewnić się czy wszystko jest w porządku. 

plan wesela

Organizacja ślubu krok po kroku trwa w najlepsze. Jesteście na ostatniej prostej przygotowań do wesela. Warto wszystkie swoje plany i ustalenia dogadać ze świadkami. Ważne byście w tym dniu mieli w kimś oparcie i ten ktoś będzie dokładnie wiedział na co powinien zwrócić uwagę i w czym Wam pomóc. Lista rzeczy do zrobienia przed ślubem powinna być dostępna dla Was i dla świadków.

ślub krok po kroku

moje rady

Planowanie ślubu krok po kroku może być prostsze niż się wydaje. Najważniejsze to rozpocząć przygotowania odpowiednio wcześniej, aby uniknąć stresu i pośpiechu w ostatniej chwili. Ważne by mieć plan i się go konsekwentnie trzymać! Planowanie ślubu krok po kroku to proces, który wymaga skrupulatności i zaangażowania, ale jeśli macie z tym problem to zawsze można skorzystać z pomocy wedding planera co pomoże Ci zaplanować ślub krok po kroku, aby był to dzień, którego nigdy nie zapomnisz.

organizacja ślubu i wesela

Organizacja ślubu i wesela może wydawać się trudnym zadaniem, jednak z odpowiednim planem i listą rzeczy do zrobienia można z łatwością zapanować nad przygotowaniami. Co powinna zawierać taka podstawowa lista rzeczy do przygotowania na wesele?

  • Data i miejsce wesela
  • Styl i myśl przewodnia naszego wesela
  • Lista gości
  • Harmonogram przygotowań
  • Harmonogram wesela
  • Lista usługodawców
  • Jak ogarnąć transport
  • Dekoracje, detale, dodatki.

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie, ale z pomocą powyższych wskazówek i listy rzeczy do zrobienia na pewno uda Ci się zapanować nad przygotowaniami i stworzyć wymarzone wesele.

przygotowania do ślubu

podział zadań i sprawdzenie czy wszystko zostało zapłacone i potwierdzone

To już jeden z ostatnich punktów w temacie: jak przygotować się do ślubu. Nadszedł czas na podzielenie zadań pomiędzy Waszymi najbliższymi. To też dobry czas na sprawdzenie umów i potwierdzenie ile, komu i kiedy trzeba będzie zapłacić. Zlećcie to najlepiej komuś z rodziny. Wy skupcie się na sobie i cieszeniu się tym dniem.

przygotuj wszystko do zabrania

Dzień przed ślubem przyda Ci się stworzona wcześniej lista do planowania wesela. Użyj jej jako ściągi i przygotuj wszystkie rzeczy do zabrania w jedno miejsce, by o niczym nie zapomnieć. 

odpocznij

Opisałem już praktycznie całe przygotowania do ślubu i wesela krok po kroku. Teraz najprostszy i najkrótszy punkt. Dzień przed po prostu się wyśpij, wypocznij. Zbierz siły na najważniejszy dzień w życiu.

ciesz się dniem

Już wiecie od czego zacząć przygotowania do ślubu. Przyszedł więc czas na sam dzień wesela. Niżej troszkę więcej napiszę w tym temacie. To bardzo ważne byście skupili się na sobie i zapomnieli o całych tych przygotowaniach do wesela. Po to tyle czasu spędziliście na przygotowaniach do ślubu i wesela by teraz cieszyć się dniem! Czytajcie niżej.

dzień ślubu i wesela

Może nie dosłownie, ale w dniu ślubu zapomnijcie o organizacji. Organizujcie ten dzień do dnia poprzedzającego wesele. Zaplanujcie wszystko tak, by w dniu ślubu mieć czystą głowę, cieszyć się chwilą, nie myśleć o ewentualnych drobnych niepowodzeniach, które się mogą pojawić. 

One zawsze się będą zdarzać, ale jak podejdziecie do tematu z uśmiechem, to wszystko skończy się dobrze. Zatem kto ma pamiętać o tym wszystkim co jest ważne w dniu ślubu? Zorganizujcie kogoś, przekażcie troszkę odpowiedzialności na zaufane osoby. Trochę na świadków, trochę na rodzeństwo, bliskich znajomych czy rodziców. Im mniej w tym dniu będziecie mieli do organizowania, tym lepiej
Otoczcie się pozytywnymi ludźmi i zapamiętajcie ten dzień, jak najlepiej. Fajnie gdybyście pamiętali jak świetnie go spędziliście i jak świetnie się czuliście, a nie że to była masa stresu i organizacyjnych problemów.

przygotowania do slubu dawid zielinski 0015
przygotowania do slubu dawid zielinski 0016

dzień ślubu krok po kroku

podsumowanie

Postarałem opisać się większość rzeczy (krok po kroku), które można poruszyć, a te dla mnie najważniejsze rozpisać troszkę bardziej szczegółowo. Często rozmawiam z parami jaki moment jest dla nich najbardziej niekomfortowy i nie wygrywa tu przysięga, raczej wszyscy mówią o pierwszym tańcu. To on często od rana zaprząta Wasze głowy. Jak jednak zaplanujecie go tak jak opisałem (w zgodzie z Waszym charakterem) to na pewno ta sytuacja będzie trochę mniej stresująca i całość wyjdzie bardziej naturalnie.

Dzień ślubu krok po kroku – tego nie da się dokładnie opisać. Każdy ślub wygląda trochę inaczej, ma inną dynamikę, ale mam nadzieję, że ten poradnik trochę Wam przybliżył całą organizację krok po kroku!

Są wesela gdzie udaje się zgrać wszystko idealnie. Widać to wtedy odrazu na zdjęciach. Radość, spokój, pewność siebie. Uwielbiam gdy widzę Was w dniu ślubu szczęśliwych i nie zaprzątających sobie głowy niepowodzeniami.

organizacja wesela

ostatnie słowo

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. To wiele decyzji, planów i spraw do załatwienia. To także wiele stresu i nerwów. Dlatego warto zacząć wcześnie i mieć wszystko pod kontrolą. Oto kilka kroków, które Ci w tym pomogą:

  • Organizacja wesela czyli wybór daty i miejsca. To podstawa, od której zależy wiele innych rzeczy. Zarezerwuj salę weselną i kościół lub urząd stanu cywilnego z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby mieć pewność, że będą dostępne. Pomyśl też o miejscu na sesję zdjęciową, która będzie pasowała do Twojego stylu i koncepcji.
  • Organizacja wesela to też budżet i lista gości. To ważne, żeby wiedzieć, ile możesz wydać i na kogo możesz liczyć. Zrób listę gości i zaproś ich na ślub i wesele. Poinformuj ich o szczegółach i poproś o potwierdzenie przybycia. Zadbaj też o zaproszenia, podziękowania i upominki dla gości.
  • By dobrze zorganizować wesele musisz też wybrać suknię ślubną i garnitur. To jeden z najważniejszych elementów Twojego wyglądu. Znajdź suknię i garnitur, które będą pasowały do Twojej sylwetki, osobowości i stylu. Zarezerwuj przymiarki i poprawki, żeby mieć pewność, że wszystko będzie idealnie dopasowane. Pomyśl też o dodatkach, biżuterii, butach i bukiecie.
  • Zorganizuj weselę z dobrą oprawą muzyczną i dekoracjami. To kluczowe, żeby stworzyć odpowiedni nastrój i klimat na Twoim weselu. Wybierz zespół lub DJ-a, który będzie grał muzykę, która Ci się podoba i będzie bawił gości. Zdecyduj się na dekorację, która będzie pasowała do motywu i kolorystyki Twojego wesela. Zadbaj o kwiaty, balony, świece, girlandy i inne ozdoby.
  • Organizacja wesela zawiera też taki punkt jak fotograf!  To nieodzowna część Twojego ślubu i wesela. To pamiątka, która będzie Ci towarzyszyć przez całe życie. Dlatego warto wybrać fotografa, który zrobi dla Ciebie niezwykłe zdjęcia, które będą dla Ciebie wyjątkową pamiątką.

poznajmy się

Email(wymagane)
Tylko w celu potwierdzenia (sms) dotarcia zapytania.

Jeśli jednak wolicie to zrobić mailowo lub telefonicznie to zostawiam kontakt:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *