„Ludzki” ślub – że co?

Ślub humanistyczny – co to? Po co? O co w ogóle w tym chodzi? Postaram się Was zaznajomić z moimi doświadczeniami w temacie ślubu humanistycznego. Jak to wygląda i jakie ślub humanistyczny ma zalety?

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest bardzo indywidualną i osobistą formą wyznania sobie miłości. To najczęściej autorska przysięga małżeńska. Możecie to zrealizować wedle swoich uznań i przekonań. Nie ma tu żadnych ram, barier czy granic. Ślub humanistyczny daje Wam ogromną swobodę!
W ślubie humanistycznym główne znaczenie mają relacje międzyludzkie oraz szczere i prawdziwe emocje. Możecie wyrazić siebie i okazać sobie miłoś w jakikolwiek chcecie sposób.

Brzmi dobrze?

Pewnie wiele osób się teraz zastanawia, że coś tu musi być nie tak… wszystko po swojemu, bez ograniczeń? To gdzie jest haczyk? Czym różni się ten ślub humanistyczny od ślubu cywilnego czy kościelnego?

śluby humanistyczne

są coraz bardziej popularne

Czemu ślub humanistyczny to coraz bardziej popularna forma zawierania ślubu i wchodzenia w związek z drugą osobą? Powodów jest kilka, ale na starcie podam dwa. Nieogarniczenie jeśli chodzi o płeć to raz, a dwa niezobowiązanie wobec prawa – coś na wzór ślubu kościelnego, ale bez instytucji kościoła.

slub humanistyczny dawid zielinski 0006
slub humanistyczny dawid zielinski 0013

ślub humanistyczny co to

i jaka jest jego idea?

Kluczem idei ślubu humanistycznego jest podejście, że ludzie sami mogą decydować o swoim losie. Kluczem jest empatia oraz idea by tworzyć dobrzy i przyjazny świat dookoła nas. Założeniem takiego ślubu jest pewna wolność, brak zobowiązań prawnych jednak moc słów i przywiązania do drugiej osoby wychodzi tu na pierwszy plan!
Takie śluby bardzo często są bardzo emocjonalne i intymne!

ślub cywilny, a ślub humanistyczny

Najważniejszą różnicą jest brak skutków prawnych w przypadku ślubu humanistycznego. Taki ślub ma wymiar symboliczny i umowny. W przypadku ślubu humanistycznego nie dochodzi do ewentualnej zmiany nazwiska czy dziedziczenia.

zawarcie ślubu humanistycznego

By zawrzeć ślub humanistyczny są pewne ograniczenia w związku z obowiązującym prawem w Polsce. Podstawowa sprawa to by osoba była pełnoletnia (z pewnymi wykluczeniami. Ważną sprawą jest by osoba zawierająca ślub humanistyczny nie była w związku małżeńskim i by nie była ubezwłasnowolniona. Osoby zawierające ślub humanistyczny nie mogą być spokrewnione w linii prostej.

To tyle – jeśli chodzi o ograniczenia.

Zatem jak widzicie nie ma tu wymagań dotyczących wiary czy płci. Bardzo często osoby zawierające ślub humanistyczny to właśnie ateiście lub osoby homoseksualne.
Dzięki ślubom humanistycznym praktycznie każdy może sobie wyznać miłość.

ceremonia ślubu humanistycznego

kto ją prowadzi i kto udziela ślubu humanistycznego?

Tu jak pewnie się domyślacie nie ma żadnych większych wymagań. Może to być ktoś z Waszej rodziny, przyjaciół i znajomych. Pamiętajcie, że to ważna chwila i zastanówcie się nad tym by taka osoba odpowiednio się przygotowała i by całość miała dla Was odpowiedni charakter.

Jeśli jednak chcecie to zlecić profesjonalistom to warto wziąć pod uwagę mistrza ceremonii. Gdzie kogoś takiego znaleźć? Tu z pomocą przychodzi Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Tam możecie znaleźć pomoc w tym temacie i poszukać odpowiedniej osoby.

Dobrze przygotowany mistrz ceremonii powinien z Wami wcześniej porozmawiać, poznać Was, przygotować ankietę na Wasz temat i poprowadzić cały ślub humanistyczny w zaplanowany przez Was sposób.
Dzięki temu będziecie mogli skupić się w 100% na wyznaniu sobie miłości.

Wiecie, że jeśli moje zdjęcia Wam się podobają to…

… nic nie stoi na przeszkodzie, byście wysłali zapytanie o termin? Śmiało piszcie, zostawcie info o sobie i lepiej się poznajmy. Może to początek owocnej współpracy!

ślub humanistyczny cena

ile kosztuje ślub humanistyczny?

Tu znów bez zaskoczenia. No i standardowo jak w przypadku cen – to wszystko zależy. Jeśli zdecydujecie się na Mistrza Ceremonii to w zależności od jego doświadczenia cena może się wahać w granicach 500-2000 zł.
W przypadku ślubu humanistycznego kluczowe mogą okazać się dekoracje. Tu sprawa jest otwarta i po prostu możecie wydać tyle ile uznacie za stosowne.
Cena za ślub humanistyczny może zatem być bardzo różna, ale co do zasady na ślub humanistyczny może pozwolić sobie każdy i nie ma tu znaczenia zasobność portfela.

ile kosztuje ślub humanistyczny?

dużo czy mało?

Czy w temacie „ślub humanistyczny cena” i tych widełek, które podałem wyżej ta kwota to dużo czy mało? Weźmy pod uwagę, że na ślub humanistyczny mistrz ceremonii musi się dobrze przygotować. Przemowa, poznanie historii Pary Młodej – to spory wkład w całość. To nie tylko uśmiechy i standardowa formułka. Zatem ile kosztuje ślub humanistyczny – dużo czy mało?
Jak dla mnie jest to uczciwa cena za ciekawie poprowadzoną ceremonię w wyjątkowych okolicznościach!

slub humanistyczny dawid zielinski 0001
slub humanistyczny dawid zielinski 0011

jak wygląda ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny przebiega w zbliżony sposób do formalnych ślubów cywilnych. Przemówienie osoby prowadzącej ma jednak zdecydowanie luźniejszy charakter. Najczęściej w trakcie przemówienia przywoływane są wspomnienia z życia Pary Młodej czy tego w jaki sposób się poznali i co ich łączy.

Najważniejszym z mojego punktu widzenia tej ceremonii jest własna przysięga. Często są to bardzo wzruszające słowa, które tworzą niesamowity nastrój.

Jak widzicie elementu ślubu humanistycznego są zbliżone do tradycyjnych ślubów, bo i tu zwieńczeniem całości najczęściej są obrączki. Należy pamiętać jednak, ze całość ma dużo bardziej swobodną i elastyczną formę prowadzenia.

ślub humanistyczny czy jest ważny?

Odpowiedź na pytanie: „ślub humanistyczny czy jest ważny” jest dosyć trudna, bo w zasadzie jest to niejasno sformułowane pytanie.
Ślub humanistyczny jest ważny dla Pary Młodej, dla ich gości, ale ślub humanistyczny dla polskiego prawa nie ma żadnego znaczenia. Zatem czy ślub humanistyczny wprowadza jakieś prawne zmiany w nasze życie? Odpowiedź brzmi NIE!
Ale jak zadam pytanie Parze Młodej czy ślub humanistyczny jest ważny? Czy to było dla Was ważne to: odpowiedź brzmi TAK!

slub humanistyczny dawid zielinski 0010
slub humanistyczny dawid zielinski 0008

Jeśli doceniacie to co robię…

… to śmiało sprawdźcie mój styl fotografii, może spodoba Wam się mój reportaż ślubny bez zbędnego pozowania!

ślub humanistyczny

moje zdanie

Dla mnie te ceremonie są wyjątkowe głównie ze względu na intymność i ogrom emocji. W moich zdjęciach skupiam się na ludziach i na emocjach właśnie. Ja będziecie mówić do siebie spersonalizowane i wyjątkowe przemówienia to łzy, uśmiechy i szczere emocje na zdjęciach są gwarantowane!

Szczerze to dla mnie fotografowanie ślubu humanistycznego to najlepsza forma fotografowania ślubów. Tam pojawiają się najszczersze emocje i masa pozytywnej energii. Nie ma też tego zbędnego stresu o drobnostki. Moje doświadczenie w temacie: ślub humanistyczny jest tylko pozytywne!

poznajmy się

Email(wymagane)
Tylko w celu potwierdzenia (sms) dotarcia zapytania.

Jeśli jednak wolicie to zrobić mailowo lub telefonicznie to zostawiam kontakt:

Lista tematów powiązanych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *